10 tė pathėna pėr thonjtė, vitrinėn e organizmit tonė!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 10 tė pathėna pėr thonjtė, vitrinėn e organizmit tonė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 28/9/2013, 00:40

 10 tė pathėna pėr thonjtė, vitrinėn e organizmit tonė! 03012be4-e898-47cb-bf6b-187daef7b627---0-
Njollat e bardha. Nuk tregojnė pėr mungesa te kalciumit. Pėrgjithėsisht tregojnė mungese vitaminash, ose shpesh here vende te cilat janė dėmtuar me pare.
 10 tė pathėna pėr thonjtė, vitrinėn e organizmit tonė! 273afb1c-9c1f-4f09-9d17-e3aeed795e34---0-
Thonjte dhe flokėt janė te pėrbėra nga i njėjti material, keratina, njė proteine. Kjo do te thotė se ato qe i bėjnė keq flokėve, i bėjnė po ashtu keq edhe thonjve.
 10 tė pathėna pėr thonjtė, vitrinėn e organizmit tonė! 5b8151cb-1e67-4b7c-bc31-3a457a131f05---0-
Tek meshkujt ato rriten me shpejt se tek femrat, me pėrjashtim te periudhės se shtatzėnisė.
 10 tė pathėna pėr thonjtė, vitrinėn e organizmit tonė! E175ec47-cb99-40f1-af50-2fc5798199b4---0-
Ngrėnia e thonjve. Me se shumti vlerėsohet si nj etik nervor. I vetmi rrezik ėshtė infeksioni.
 10 tė pathėna pėr thonjtė, vitrinėn e organizmit tonė! 775cdd60-c0fb-4744-b75d-c1f4c7d3877b---0-
Thonjte janė vitrina e organizmit. Njė dermatolog o mire mund te vlerėsoj gjendjen e pėrgjithshme te njė organizmi duke u nisur edhe nga thonjte.
 10 tė pathėna pėr thonjtė, vitrinėn e organizmit tonė! A30b8ed3-e86b-47f8-8cff-49e8aaeb945b---0-
Thonjte rriten me shpejt ne vere, por ne kėtė drejtim ndikon edhe mosha, gjenet si edhe faktorė te tjerė.
 10 tė pathėna pėr thonjtė, vitrinėn e organizmit tonė! Eb5e570b-f436-4336-a981-bff4631f71c9---0-
Pjesa me e madhe e infeksioneve te thonjve krijohen nga kėrpudha qe gjenden normalisht si ne duar, ashtu edhe ne kėmbė.
 10 tė pathėna pėr thonjtė, vitrinėn e organizmit tonė! B644f44a-3045-4e8a-80d8-cf1651259de6---0-
Stresi mund te zvogėlojė rritjen e thonjve. Gjumi gjithashtu ndikon ne rritjen e thonjve.
 10 tė pathėna pėr thonjtė, vitrinėn e organizmit tonė! 457671e2-8e9d-436c-b291-d23025ccfb67---0-
Zakoni i gėrvishtjes me thonj te tabelės. Mendohet se lidhet me gjendjen emocionale te njeriut, por sipas njė studimi te mėparshėm, pėr disa mund te jete edhe ēėshtje psikologjike. Kėtyre personave, kjo zhurme shpesh i duket si te jete njė muzike e vėrtetė.
 10 tė pathėna pėr thonjtė, vitrinėn e organizmit tonė! E8778f4e-8f89-4662-8844-835a30ae28ed---0-
Rėnia e thonjve. Kjo shpjegohet me nevojėn pėr gjak qe kane thonjte pėr tu rritur, te cilat ne njė moment kur ato dėmtohen, ky furnizim prishet dhe kjo ēon ne rėnien e tyre.
 
/ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/8/2019, 09:31