Fjalėkalimi me imazhe nė Windows mund tė jetė njė mėnyrė e mirė sigurie!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Fjalėkalimi me imazhe nė Windows mund tė jetė njė mėnyrė e mirė sigurie!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 18/9/2013, 13:29

Fjalėkalimi me imazhe nė Windows mund tė jetė njė mėnyrė e mirė sigurie! Password

Fjalėkalimi me imazhe nė Windows 8 si pjesė e sigurisė mund mos tė jetė aq i dobėt sipas disa studimeve tė fundit, deklarojnė kėrkuesit.

Hapja e njė pajisjeje me Windows me anė tė shkrimit tė pikave, qarkimit tė objekteve apo vizatimit tė vizave mbi njė imazh nė ekranin me prekje nuk ėshtė mė pak e siguritė se njė PIN me katėr shifra mbi kartėn e njė aparati telefonik, tha kėrkuesi i Sophos Paul Ducklin nė njė blog nė NakedSecurity.

Ky problem u shfaq kur kėrkuesit e Usenix Security Symposium propozuan njė skemė me mundėsi pėr sulmuesit mbi mposhtjen e fjalėkalimeve me piktura apo titujve tė dukshėm rreth letrave dhe sipas hulumtimit fjalėkalimet me piktura ishin lehtėsisht tė thyeshme.

Duhet pranuar se siguria me anė tė fjalėkalimeve me piktura nuk mund tė jenė kaq tė mira. Sipas Ducklin, varet gjithashtu edhe nga sa veprime pėrdoren dhe sa pika interesi ky lloj fjalėkalim pėrmban.

Njė pikė interesi ėshtė njė hapėsirė nė pikturė si njė fytyrė, kafshė, ndėrtesė etj, qė njerėzit lehtėsisht e zgjedhin pėr tė shkruar fjalėkalmin.

Microsoft-i pėrdor njė formulė pėr tė gjetur se sa mundėsi fjalėkalimesh ka nė njė imazh i vetėm i bazuar nga veprimet dhe pikat e interesit (m . (1+2 . 5 + (m -1)))n,ku m ėshtė numri i pikave tė interesit dhe nė ėshtė numri i gjesteve nė njė fjalėkalim me piktura. Sa mė e madhe “m” dhe “n” aq mė i madh numri i fjalėkalimeve.

Tipi i veprimeve tė pėrdorura mund tė rrisė gjithashtu edhe imitimin e tyre. Njė rreth ėshtė mė i vėshtirė se njė prekje dhe njė vijė ėshtė mė i vėshtirė se njė rreth, shkruajnė kėrkuesit e Microsoft-it.

Pėr tė rritur sigurinė pas pesė provash qė mund tė bėhen pėr tė gjetur fjalėkalimin me fotografi nė fund do tė jetė edhe njė fjalėkalim normal tekst i vendosur nga Microsoft-i. (PCWorld Albanian)E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/6/2019, 02:39