Pse njė kompjuter desktop vlen mė tepėr sesa njė laptop!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pse njė kompjuter desktop vlen mė tepėr sesa njė laptop!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 18/9/2013, 13:25

Pse njė kompjuter desktop vlen mė tepėr sesa njė laptop! Pc-

Para disa vitesh shitjet e laptopėve shėnuan njė rritje tė konsiderueshme duke kaluar edhe ato tė kompjuterėve desktop, ndėrkohė kohėt e fundit ėshtė vėnė re se tabletėt dhe smartfonėt zotėrojnė njė pjesė mė tė madhe tė tregut krahasuar me laptopėt.

Ėshtė e qartė se tendenca ėshtė drejt kompjuterėve portabėl tė vegjėl dhe mė tė lehtė. Megjithatė ekzistojnė disa arsye tė vlefshme qė argumentojnė pse duhet tė vazhdojmė tė blejmė kompjuterė desktop.

Nė radhė tė parė vlen tė pėrmendet raporti ēmim/performancė. Sado tė paguash pėr njė kompjuter tė tillė qoftė 300 apo 3000 $ ėshtė e sigurt qė do tė dispononi njė pajisje shumė mė tė fuqishme sesa ēmimi i pėrcaktuar pėr tė.

Opsionet e pėrditėsimit dhe pėrmirėsimit tė sistemit janė mė tė shpeshta pėr njė desktop. Te kompjuterėt ėshtė e mundur tė shtosh shumė mė tepėr RAM krahasuar me laptopėt. Gjithashtu vlen tė pėrmendet lehtėsia e ndėrrimit tė ēdo pjese pėrfshirė kėtu CPU-nė apo kartėn grafike.

Tė hapėsh njė kompjuter desktop pėr t’a riparuar ėshtė shumė e lehtė, mund ta bėjė kushdo ndėrsa pėr tė hapur njė laptop ėshtė shumė mė e vėshtirė dhe duhen mjete specifike.

Pėrmasat e kompjuterėve janė vėrtet tė pėrshtatshme pėr nė shtėpi ose zyra pasi ekrani ėshtė mė i madh po kėshtu dhe tastiera qė do tė thotė se mund tė punosh mė rehat. Si pėrfundim nė qoftė se tė qenurit portabėl nuk ėshtė njė kusht i domosdoshėm pėr ju ia vlen mė tepėr tė blihet njė kompjuter desktop. (PCWorld Albanian)E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/6/2019, 10:50