“Tersi”, kur data 13 kombinohet me ditėn e premte...?!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje “Tersi”, kur data 13 kombinohet me ditėn e premte...?!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 13/9/2013, 16:04Pėr supersticiozėt numri 13 sjell ters, po ashtu edhe dita e premte…dhe kur bėhen bashkė kėto dyja, si dita e sotme, mundohen tė shmangin lėvizjet, tė shtyjnė pėr njė ditė tjetėr punėn dhe planet e tyre.

Ekzistojnė disa teori mbi origjinėn e kombinimit tė kėsaj date dhe dite. Rrėnjėt e kėtij supersticioni shkojnė deri nė shekullin e 19-tė. Sipas studiuesve ky kombinim lidhet me vdekjen e Gioachino Rossini, i cili vdiq njė tė premte mė datė 13-tė.

13-ta ėshtė numėr ters qė thyen numrin e plotė 12. 12-ta shihet si numėr i plotė, si reflektim i 12 muajve tė vitit, 12 numrave tė orės, 12 perėndive tė Olimpit, 12 fiseve tė Izraelit, 12 apostujve tė Jezusit, 12 ndjekėsve tė Muhamedit nė besimin islam shiit, 12 shenjave e zodiakut e plot e plot tė tjera.

Sa i pėrket tė premtes, ajo konsiderohet njė ditė ters tė paktėn qė prej shekullit tė 14-tė. Gjithashtu e premte ishte edhe dita e kryqėzimit tė Jezu Krishtit.

Megjithatė, ka autorė qė thonė se tė gjitha referencat pėr “tersin e sė premtes” nuk ekzistojnė para vitit 1907. Ata argumentojnė se popullariteti i sė premtes 13 mori pėrmasa pas publikimit tė novelės sė Thomas W.Lawson “E premte, 13tė” tė cilėn njė punonjės i paskrupullt i “Wall Street” e shfrytėzoi pėr tė pėrhapur panik, po nė atė vit.

Ky kombinim shihet ters nė shumė kultura, por ka tė tjera qė e vlerėsojnė krejt ndryshe. Nė Itali numri 13-tė konsiderohet si fatsjellės, ndėrsa kombinimi ters ėshtė dita e premte me datėn 17-tė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 12:05