Si tė bėhemi simpatik?

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Si tė bėhemi simpatik?

Mesazh nga Vizitor prej 11/9/2013, 17:07Simpatia ėshtė ēelės qė hap 90% tė dyerve. Ėshtė njė forcė ndaj sė cilės nuk reziston dot askush. Pėr dikė qė ju duket simpatik ju do tė bėnit tė pamundurėn. Pėrse? Thjesht pėr faktin se ndjeni simpati pėr tė.
Pėr t'u bėrė simpatik duhet mėsuar pesė rregulla tė arta:

Nė radhė tė parė: Buzėqeshni! Duhet ta pėrvetėsoni artin e buzėqeshjes. Tė buzėqeshėsh me ēiltėri, me sinqeritet, me natyrshmėri. Buzėqeshja, buzėqeshja e sinqertė, e pastėr, e pasforcuar, e kthjellėt ėshtė sekreti i parė pėr t'u bėrė simpatik e pėr tė lėnė njė pėrshtypje tė mirė te tė tjerėt.

Nė radhė tė dytė: Bėni ēmos qė tė mos e mėrzitni tjetrin duke folur tepėr pėr veten tuaj. Hallet tuaja nuk i interesojnė askujt. Pėrpiquni me inteligjencė t'i flisni njė njeriu pėr veten e tij. Do ta shikoni se ai do tė jetė i prirur t'ju dėgjoj me orė tė tėra.

Nė radhė tė tretė: Mėsoni tė silleni mirė me tjetrin. Nė qoftė se doni tė merrni diēka nga dikush, pėrpiquni qė ai vetė tė ndjejė kėnaqėsi qė po ju shėrben. Nuk duhet t'i detyroni njerėzit pėr diēka, por t'i bindni.

Nė radhė tė katėrt: Mos kritikoni! Mos harroni se nga kritika nuk do tė fitoni asgjė tjetėr veē antipatisė sė individit qė do ta keni kritikuar. Kritika ėshtė e dėmshme, e padobishme, sepse kur njė njeri gabon, e di vetė shumė mirė se ka gabuar dhe nuk ka nevojė qė ju ta acaroni duke ia kujtuar. Pėrkundrazi mundohuni ta ndihmoni tė ngrihet, e padyshim do ta bėni njė mik.

Nė radhė tė pestė: Keni gjithmonė mirė parasysh prirjen natyrore tė ēdo njeriu pėr t'u dalluar, pėr tė bėrė emėr me ēdo lloj mėnyre, tė mirė apo tė keqe. Pėrpiquni t'ia lehtėsoni, t'ia inkurajoni kėtė prirje qė ėshtė instinktive brenda shpirtit njerėzor. /Telegrafi/

avatar
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje Re: Si tė bėhemi simpatik?

Mesazh nga Princesha... prej 9/10/2013, 07:52

Simpatik lind nuk behesh ahahhahahah :P
    Ora ėshtė 15/12/2018, 23:42