365 ditė si nė 1986!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 365 ditė si nė 1986!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/9/2013, 10:08Tė jetojnė 365 ditė duke braktisur tė gjitha prodhimet dhe shpikjet qė tė lehtėsojnė jetesėn nė 26 vitet e fundit.

Ky ėshtė basti i vėnė nga familja kanadeze, McMillan qė ėshtė kthyer nė vitin 1986, sic thonė ata, pėr tė pėrjetuar dhe zbuluar edhe njėherė tjetėr vlerat e njė tjetėr kohe.

Zgjedhja pėr t’u kthyer pikėrisht 26 vite pas nė kohė nuk ėshtė e rastėsishme. Pikėrisht nė kėtė vit, cifti kanadez, Blari dhe Morgan kanė lindur. Por vec kėsaj, ata thonė se sfida e vėrtetė ėshtė mundėsia pėr dy fėmijėt e tyre, 5 dhe 2 vjeē pėr tė jetuar pėr njė periudhė tė shkurtėr jashtė diktaturės sė teknologjisė.

Dhe sigurisht, pėr t’iu pėrshtatur kohės, 26-vjeēari ka zgjatur flokėt dhe ka lėnė mustaqe, njė look i zakonshėm i atyre viteve. Po pėrvec kėsaj pas nė kohė janė kthyer edhe objektet e tjera shtėpiake.

Nė banesė mungon celulari, iPad, apo kompjuteri, televizori ėshtė analog, muzika dėgjohet me anė tė njė magnetofoni nė radoi ose me kasetė me shirit, fotot bėhen me anė tė njė aparati me film dhe nė udhėtime s’pėrdoret GPS, por njė hartė topografike.

“Gjithcka nisi njė ditė kur i kėrkova fėmijėve tė mi tė vinin tė luanim nė oborr. Por pėrgjigjja e tyre ishte se nuk kishin dėshirė dhe se do tė luanin nė iPad. Kjo mė goditi sepse kur isha nė moshėn e tyre, pjesėn mė tė madhe tė kohės e kaloja nė ajėr tė pastėr. Kėshtu kuptova se sa ndryshe ėshtė fėmijėria e sotme dhe mendova qė tė paktėn pėr njė vit, fėmijėt e mi tė jetonin dhe tė argėtoheshin nė tė njėjtėn mėnyrė si ne nė epokėn tonė”, thotė Blair.

Kur Blair i propozoi bashkėshorte sė tij, Morgan kėtė ide, ajo fillimisht mendoi se ishte njė ēmenduri, por kur dėgjoi mė pas arsyetimet e tij, vendosi qė tė mbėshtesė.

“Mbaj mend njė ditė para se tė nisnim kėtė sfidė. Isha e demoralizuar dhe nuk kisha aspak dėshirė tė mbyllja profolin tim nė Facebook. Por tani e kuptoj se sa e bukur ėshtė jeta tė dalėsh jashtė celularit. Ky ndryshim i bėri mirė familjes sonė. Sot ndjehemi mė tė bashkuar se kurrė dhe flasim mė shumė me njėri-tjetrin”, thotė Morgan. /BS/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 23:51