Shqipėria, nė vendin e 94 nė Botė pėr zhvillimin e IT!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Shqipėria, nė vendin e 94 nė Botė pėr zhvillimin e IT!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/9/2013, 09:59Unioni Ndėrkombėtar i Telekomunikacioneve (ITU) e rėndit Shqipėrinė si vendi i fundit nė Europė pėr sa i takon zhvillimit tė teknologjive tė informacionit dhe komunikimit.

ITU llogarit ēdo vit Indeksin e Zhvillimit tė Teknologjisė sė Informacionit dhe Komunikimit, mbėshtetur mbi 11 indikatorė qė lidhen me aksesin, nivelin e pėrdorimit dhe aftėsitė e popullatės pėr tė pėrdorur teknologjitė e informacionit, shkruan mobilenews.al

Tė gjithė indikatorėt pėrmblidhen nė njė koeficient tė vetėm tė quajtur IDI dhe sa mė i lartė tė jetė indeksi, aq mė i lartė ėshtė zhvillimi i teknologjive. Pėr vitin e kaluar, Shqipėria rezultoi me njė koeficient 3.78, nga 3.48 qė ishte njė vit mė parė, ēka tregon njė pėrmirėsim, por qė nuk ka mjaftuar pėr ta ngritur nė renditjen europiane dhe globale. Indeksi IDI nuk pėrllogaritet pėr Kosovėn, sepse ky vend nuk ėshtė anėtar i ITU, ndaj tė dhėnat krahasuese mungojnė. Pėr tė dhėnė njė ide tė diferencave, vendi i parė nė Botė ėshtė Koreja e Jugut, ku Indeksi i Zhvillimit tė Teknologjive ishte 8.56. Pozicionimi mė i mirė i Shqipėrisė nė kėtė renditje ėshtė nė indeksin e aftėsisė sė popullatės pėr tė pėrdorur teknologjitė e informacionit. Nė kėtė nėn-indeks, Shqipėria renditet nė vendin e 60 nė Botė dhe lė pas edhe vende tė tjera europiane, si Maqedonia apo Turqia. Kjo tregon se shqiptarėt i njohin janė tė aftė t’i pėrdorin teknologjitė nė njė masė tė kėnaqshme. Por ajo ēka i pėrkeqėson pozitat e Shqipėrisė nė Indeksin Agregat tė Zhvillimit ėshtė aksesi i dobėt nė shėrbimet e teknologjisė sė informacionit dhe komunikimit, ku renditet nė vendin e 94 nė botė. /Albeu/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 12:30