Gjėra qė pėr atė vlejnė mė shumė se njė “Tė Dua”

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Gjėra qė pėr atė vlejnė mė shumė se njė “Tė Dua”

Mesazh nga LePuRuShJa prej 6/9/2013, 14:45Veprat flasin mė shumė sesa fjalėt, pėr tė cilat femrat janė mjeshtre. Por pėr meshkujt njė gjest i bukur, qoftė edhe i vogėl, mban njė vlerė shumė mė tė rėndėsishme sesa njė apo shumė “Tė dua”. Thuhet se meshkujt vijnė nga Marsi, ndėrsa gratė nga Venusi, kėshtu qė zemrat mashkullore dhe ato femėrore rrahin pėr arsye apo motive tė ndryshme. Le tė shohim disa gjeste tė cilat gratė mund t’i vėnė nė praktikė pėr tė kėnaqur burrat e tyre:

Kushtoji vėmendje totale

Kur truri i mashkullit “sheh” qė kontrolloni Iphone-in ndėrsa jeni duke darkuar, pėrkthehet: “Unė nuk jam i rėndėsishėm pėr tė”. Ėshtė vėnė re se gratė, ndryshe nga meshkujt, janė tė vėmendshme ndaj shumė gjėrave njėherėsh, por partneri e vlerėson nėse pėrqendroheni vetėm tek ai. Pėr tė ėshtė njėsoj si tė thuash “Ti je prioriteti im i vetėm dhe tė dua”.

Gatuaj shpesh pjatėn e tij tė preferuar

Ekziston njė fjalė e urtė e cila vlen edhe sot e kėsaj dite: “Mėnyra mė e mirė pėr tė bėrė pėr vete zemrėn e njė mashkulli ėshtė ta ‘kapni pėr fyti’”. Tė dini se ēfarė i pėlqen tė hajė dhe t’i pėrgatisni shpesh pjatėn e tij tė preferuar pėr atė tregon se sa mirė e njihni dhe sa shumė e doni.

Vish fustanin qė ai preferon

Mashkulli u pėrgjigjet mė shumė sesa femra mesazheve vizive, thonė ekspertėt. Kėshtu qė nėse pėr njė mbrėmje tė rėndėsishme vishni fustanin qė ai preferon kjo do ta bėjė atė tė ndihet i vlerėsuar dhe teksa do t’ju shohė do t’ju adhurojė. Njė studim i kryer nga hulumtuesit e Universitetit tė Rochesteri-t nė Nju Jork ka zbuluar se zonjat me tė kuqe janė “nxitėse” pėr burrat.

Kujdesu pėr veten

Nėse kontrolloni stresin, hani mirė, bėni ushtrime fizike dhe nėse nuk pini duhan tregon se i bėni mirė vetes tuaj, tregoni kujdes, por gjithashtu kėto mėnyra tregojnė se ju e respektoni partnerin tuaj dhe pėr rrjedhojė edhe e doni shumė atė. Po kėshtu demonstrohet se bėni gjithēka pėr tė jetuar mė gjatė dhe sa mė mrekullueshėm me partnerin tuaj.

Bėji komplimente

Gjejeni mėnyrėn qė mashkulli juaj tė ndihet “kalorėsi” juaj pa frikė, shpėtimtari i problemeve tuaja, hamshori juaj. Nė kėtė mėnyrė do ta bėni tė ndihet i rėndėsishėm, akoma mė shumė nėse e mbushni me komplimente. Do tė kuptojė se e mbėshtesni dhe e doni dhe kjo do t’i rrisė besimin nė vetvete.

Inkurajojeni atė qė tė kujdeset pėr veten

Sugjerojini qė tė harxhojė kohė pėr veten e tij, tė dalė me miqtė, tė marrė pjesė nė ndonjė lojė sportive ose edhe tė zgjohet vonė ndonjė mėngjes. Ai do ta shohė kėtė si njė formė mbėshtetjeje nga ana juaj, apo si njė pėrkrahje e nevojave tė tij pėr liri.

Jepini njė pėrqafim tė gjatė

Nė vend tė njė puthjeje tė shpejtė pėrpara se tė vrapojė pėr te dera, jepini njė pėrqafim tė bukur dhe tė gjatė. Pėr meshkujt kontakti fizik ėshtė shumė i rėndėsishėm. Ekspertėt kėshillojnė: pėrqafohuni tė paktėn pėr 7 sekonda. Kjo ėshtė kohė e mjaftueshme pėr ta vlerėsuar atė nė njė tjetėr mėnyrė. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/10/2018, 18:38