5 filmat qė ju bėjnė tė besoni te ndjenja e dashurisė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 5 filmat qė ju bėjnė tė besoni te ndjenja e dashurisė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 3/9/2013, 19:07Janė kryesisht histori dashurie, tė veshura edhe me ndonjė tis humori. Kanė bėrė sa e sa njerėz tė lotojnė, pavarėsisht se janė krijuar shumė dekada mė parė. Duke i parė kėta filma gjithsecili do tė pėrjetojė ndjenjėn e ekzistencės sė dashurisė!

5 filma dashurie

Nga vargu i komedive romantike qė dalin ēdo vit nė kinema, disa lloje prej tyre tė japin shpresė… Shpresė qė dikush ekziston nė kėtė botė, qė ju pret nga ana tjetėr duke ju hequr dyshimet, komplekset dhe frikėn tuaj…

1) Faqet e jetės sonė, nga Nick Cassavetes

“Faqet e jetės sonė” ėshtė njė odė pėr dashurinė e pėrjetshme. Ēdo ditė Noah lexon tė njėjtin libėr, Allie, i cili ėshtė i prekur nga sėmundja e Alzheimerit. Ai libėr, nė fakt, ėshtė historia e tyre…Pavarėsisht nga tė gjitha ndarjet dhe provat, dashuria e tyre, me njė pastėrti tė qartė, arrin tė mbijetojė.

2) Ditari i Bridget Jones, nga Sharon Maguire

Historia e Bridget Jones ėshtė e njėjtė si e tė gjithė atyre tė cilėt nuk janė tė lidhur. E ngathėt dhe e pakėnaqur me veten, Bridget Jones kėndon “All by myself” nga Céline Dion, ndėrkohė qė pi verė nė shtėpinė e saj. Mendon se nuk do ta gjejė kurrė dashurinė e vėrtetė, sepse atė nuk mund ta pėlqejė askush. Deri nė ditėn qė ajo takon tė bukurin Darcy…

3) Dashuria e vėrtetė nga Richard Curtis

Njė film ansambėl qė vė nė skenė njė seri personazhesh sa qesharakė aq edhe antipatikė, “Dashuri e vėrtetė” ėshtė njė film qė tė bėn tė ndihesh mjaft mirė, qė shikohet me njė buzėqeshje qė “arrin” deri te veshėt. Forca e tij? Demonstron me njė goditje tė vetme qė mund tė gjendet dashuria pas njė humbjeje, pas 10 vjetėsh ose me dikė qė flet njė gjuhė tė ndryshme nga e jona. Dashuria me shikim tė parė ekziston me tė vėrtetė!

4) Mė shkruaj nėpėrmjet postės, nga Ernest Lubitsch

Versioni origjinal i emisionit tė famshėm italian “C’č posta per te”, “Mė shkruaj nėpėrmjet postės” demonstron, me shumė humor, qė dashuria mund tė jetė atje ku nuk na e pret mendja. Pėr shembull te dikush qė e urreni.

5) Titanik, nga James Cameron

Historia e dashurisė me shikim tė parė midis Rozės dhe e Xhekut  ėshtė ajo e njė dashurie pasionale qė shkon pėrtej kushteve sociale dhe vdekjes… Filmi i parė ekselent i dashurisė, provon qė pavarėsisht pengesave, dashuria ėshtė mė e forta se tė gjitha. Filmi ėshtė bazuar nė njė histori tė vėrtetė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/10/2018, 09:12