Arsyet qė ju mbajnė zgjuar gjatė gjithė natės!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Arsyet qė ju mbajnė zgjuar gjatė gjithė natės!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 2/9/2013, 10:43Nėse tėrė natėn vėrtiteni nėpėr krevat pėr shkak se nuk mund tė flini, atėherė shikoni mirė kėtė listė qė ne po ju propozojmė. Me siguri do ta gjeni fajtorin e pagjumėsisė tuaj pėr ta shmangur nė tė ardhmen…

Gjumi i mirė i natės ėshtė faktori kryesor pėr njė ditė me energji, shėndet tė mirė dhe pamje tė freskėt. Koha optimale pėr gjumin e natės ėshtė nga gjashtė deri nė tetė orė, tė pandėrprera. Por, ekzistojnė shumė faktorė qė e ndalojnė relaksimin e trupit tonė apo procesin e gjumit. Ndikimi i kafeinės ėshtė i njohur pėr tė gjithė ne, por ka disa faktorė pėr tė cilėt nuk keni qenė tė vetėdijshėm dhe tė cilėt janė armiq tė vėrtetė tė gjumit. Ja se cilėt janė ata:

Uria

Planifikoni ngrėniet dhe mos qėndroni tė uritur, sepse papritur do ta gjeni veten nė kuzhinė nė mes tė natės. Uria e rrit vetėdijen mendore dhe ajo mund tė marrė orė tė ēmueshme nga gjumi. Kėshtu qė mos flini pa ngrėnė, por theksojmė se nuk duhet ta teproni, sepse edhe ngrėnia e shumtė mund tė kthehet nė faktor kundėr gjumit.

Nevojat personale

Ėshtė e vėrtetė qė njė filxhan qumėsht i nxehtė apo njė kakao propozohet tė pihet para se tė flini, por njė tjetėr e vėrtetė ėshtė se kjo mund t’ju shkaktojė probleme me cilėsinė e gjumit. “Fshikėza e mbushur e urinės” ėshtė arsyeja pse ju mund tė zgjoheni gjatė natės, prandaj zvogėloni konsumimin e lėngjeve nė orėt e vona.

Ndriēimi

Ndriēimi nga dritat e rrugės, televizorit apo kompjuterit mundet plotėsisht t’ju zgjojnė nga gjumi. Prandaj, para se tė shkoni nė krevat, sigurohuni qė dhoma tė jetė sa mė e errėt tė jetė e mundur.

Stresi

Vrasėsi i vėrtetė i gjumit ėshtė stresi. Ai nuk i lejon trurit tė “fiket” dhe t’i dėrgojė “porosi” organizmit pėr tė fjetur. Piltates, joga, teknikat e lehta pėr frymėmarrjen apo ndonjė aktivitet tjetėr duhet tė bėhen “strehimi” juaj pėr t’jua hequr mendimet nga dita e lodhshme dhe nga problemet.

Celulari

Telefonat nė dhomėn e gjumit nuk duhet tė mbahen pėr shkak tė sms-ve tė papritura apo thirrjeve nė mes tė natės, tė cilat padyshim do t’jua prishin gjumin. Por nėse doni qė celularin ta mbani me patjetėr pranė, atėherė tė paktėn (gjatė natės)lėreni atė nė opsionin e padėgjueshėm.

Dysheku

Nėse me gjumin keni pasur probleme pėr njė kohė tė gjatė dhe nėse nuk e keni gjetur ende arsyen e kėtij problemi, atėherė ne ju themi se shkaku gjendet nė dyshekun tuaj. Ndaj kushtojini mė shumė vėmendje blerjes sė tij.

Ushtrime

Ushtrimet sugjerohen pėr njė jetė tė shėndetshme, nė cilėndo kohė. Por lodhja, rrahja e shpejtė e zemrės dhe funksioni aktiv muskulor janė disa nga arsyet pėr tė cilat nuk do tė mund tė flini nėse praktikoni ushtrime pėrpara gjumit.

Alkooli

Pirja e alkoolit para gjumit e dėmton atė. Nė fakt, alkooli aq sa shpejt ju fut nė gjumė tė thellė aq shpejt edhe ju zgjon. Pėr kėtė arsye shmangni alkoolin gjatė javės sė punės, nėse nuk dėshironi ta kaloni ditėn nė zyrė tė pirė!

Televizori

Nuk ėshtė vetėm ndriēimi nga televizori ai qė ju pengon tė flini. Edhe “zėri i tij” ndikon qė t’i mbani sytė e zgurdulluar gjatė gjithė natės. Ėshtė e thjeshtė, shtypni butonin e vogėl tė kuq tė telekomandės sė televizorit…dhe nė gjumė!

Kafeina

Tė gjithė e dinė efektin e kafeinės dhe pirjes sė kafes nė orėt e vona tė mbrėmjes. Edhe po tė flini pas kafes sė nxehtė, nuk do tė arrini tė hyni nė fazėn e gjumit tė thellė. Mė mirė ėshtė ta shmangni atė dhe tė gjitha pijet e tjera me bazė kafeine tė paktėn tre deri nė katėr orė para se tė shtriheni pėr gjumė. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 12:46