A e keni ditur?!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje A e keni ditur?!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 2/9/2013, 10:37Nganjėherė ndodhin aq gjėra tė jashtėzakonshme qė pak kush mund tė besojė qė ato janė vetėm rastėsi tė zakonshme. Ajo nė asnjė rast nuk mund tė jetė vetėm koinēidencė, por ėshtė diēka shumė mė e madhe. As ligji i probabilitetit thjesht nuk mund t’i ‘pėrbijė’ kėto ngjarje tė jashtėzakonshme:

1. Binjaket e moshuara 105-vjeēe, kanė emėr tė njejtė, kanė lindur dhe jetojnė nė qytetin e njejtė, dhe nuk njihen me njėra tjetrėn. Ato quhen MeriKartrajt dhe jetojnė nė njė vend tė vogėl tė quajtur Dudley, afėr Birmingham. Vetėm pasiqė njė fotograf e vėrejti kėtė fakt, u ėshtė aranzhuar takimi pėr ta njohur njėra tjetrėn.

2. Ralph dhe Carolyne nga Virginia e SHBA-ve kanė patur pesė fėmijė. I kanė emėruar Carol, Charls, Catherine, Cecilia dhe Claydia, e kanė lindur nga 1952 deri nė 1966, tė gjithė nė datėn e njejtė – 20 shkurt.

3.Tri motra Marriane, Carrele dhe Jenifer McBean, nga shteti Utah nė SHBA, para 15 viteve kanė lindur foshnjet e tyre nė ditėn e njejtė. Mė e madhja Carrele (28) nxorri nė jetė njė djalė nė 7:18, pastaj njė jetė tė re nė kėtė botė solli motra pak mė e vogėl Marriane (27), kurse motra e tretė Jeniffer (24) lindi vajzė nė 20:30. Pėr diēka tė tillė, probabiliteti ėshtė 1:50.000.000

4. Afėr bregtetit tė Valonisė, mė 5 dhjetor 1664 ėshtė fundosur njė anije atlantike. Nė anije gjendeshin 81 persona, dhe vetėm njėri kishte arritur tė shpėtonte. Ai njeri quhej Huge Williams. Nė tė njejtėn datė, mirėpo 120 vite mė vonė pėrsėri u fundos njė anije, ishin 60 udhėtarė, dhe prapė kishte shpėtuar vetėm njė njeri, ku edhe ai quhej Huge Williams. Mė 5 dhjetor 1860 sėrish fundoset njė anije dhe personi i vetėm qė shpėtoi, besoni apo jo, quhej Huge Williams.

5. Nė vitin 1911 janė dėnuar me vdekje tre persona pėr shkak tė vrasjes sė Sir Edmond Berry nga Greenberry Hill. Emrat e tyre janė: Grin, Berie dhe Hil.

6. Mė 5 tetor 1974 u ndeshėn nė njė aksident dy vetura nė Angli, nė vendin e quajtur Worcester. Askush nuk ishte lėnduar. Kur vozitėsit dolėn nga veturat e tyre i dhanė vizitkartelat njėri-tjetrit. Dhe e vėrejtėn qė tė dy kishin emėr dhe mbiemėr tė njejtė – Frederik Chance. Dhe “chance” nė gjuhėn angleze do tė thotė – “rastėsi”.

7. Nė dhomėn e njejtė tė njė klinike nė qytetin Wuzburg tė Gjermanisė, ishin tė shtrira dy nėna tė cilat nė ditėn e njejtė kishin sjellur nė kėtė botė bineq. Pasiqė nė dhomė ishin vetė, ato filluan tė bisedojnė dhe gjatė bisedės konstatuan qė tė gjithė fėmijėt ishin nga i njejti baba. Dhe nė atė mėnyrė, gratė e pafat kuptuan pėr tradhėtinė e partnerit.

8. Morgan Robertson botoi romanin e tij “Futility” nė vitin 1898. Nė romanin e tij ai pėrshkroi se si nė bregun e ngrirė u ndesh njė anije nė oqeanin Atlantik. Shkrimtari e kishte emėruar atė anije tė imagjinuar me emrin “Titan”. Mu nė atė pjesė tė oqeanit, “Titanic” i vėrtetė u fundos mė 1912, gjithashtu duke u ndeshur nė njė ajsberg. 27 vite mė vonė, tė njejtin fat e gjetėn edhe udhėtarėt e anijes e cila quhej “Titanion”.

9. Shkrimtari Edgar Alan Poe nė veprėn e tij “The narrative of Arthur Gordon Pym” shkroi pėr tre marinarėt, anija e tė cilėve kishte filluar tė fundoset. Marinarėt e dėshpėruar nuk e dinin se ēfarė tė bėnin dhe kishin vrarė njė tė ri nga stafi dhe e kishin ngrėnė. Ai djalosh quhej Richard Parker. 50 vite mė vonė ndodhi njė fundosje e vėrtetė e anijes dhe tre marinarė u pėrgjigjėn para gjyqit pėr shkak se ishin shėndrruar nė kanibalė – mbi njė djalosh me emrin Richard Parker. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:44