Pėrbėrės natyrale pėr mirėmbajtjen e lėkurės!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pėrbėrės natyrale pėr mirėmbajtjen e lėkurės!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 23/8/2013, 12:59

 Pėrbėrės natyrale pėr mirėmbajtjen e lėkurės! B65bace4-cea5-4f69-8bbd-b37fc80c6f89---0-

Nėse dėshironi tė keni duar sa mė perfekte ne po ju sugjerojmė disa pėrbėrės natyralė, tė cilėt e realizojnė mė sė miri kėtė gjė.

Limoni

Limoni shėrben pėr shumė qėllime, por mė i rėndėsishmi ėshtė kujdesi i lėkurės. Nėse keni folur mė parė me njė dermatologe ose estetiste, do t’ju kenė treguar pėr pėrfitimet e mėdha qė keni nga limoni. Ai ju zbardh lėkurėn e duarve dhe ėshtė antiseptik natyral, i cili mjekon shumė infeksione tė fshehura tė lėkurės.

Mjalti

Mjalti ėshtė njė hidratues natyral. Ai ul ashpėrsinė e lėkurės duke kuruar prerjet dhe mavijosjet. Gjithashtu hidraton indet e lėkurės, duke shkaktuar rritje tė shpejtė. Aplikojeni rregullisht te duart pėrpara se tė flini nė darkė. I bėn duart mė tė buta kur i prekni.

Vaj ulliri

Vaji i ullirit konsiderohet si njė nga bekimet e natyrės. Kėrkimet kanė provuar se nėse dėshironi lėkurė tė butė, mė e mira qė mund tė pėrdorni ėshtė vaji i ullirit, pasi e hidraton lėkurėn shumė. Gjithashtu ėshtė njė trajtim i provuar tashmė pėr sėmundjet e zemrės. Riparon dermisin (lėkura nėn epidermė) duke i dhėnė lubrifikimin e duhur. Vaji i ullirit bllokon lagėshtirėn nė indet e lėkurės, e cila e bėn lėkurėn tė duket e re mė gjatė. Mund t’i masazhoni duart me vajin e ullirit me kujdes, por ėshtė e rėndėsishme qė t’i lėvizni duart nė drejtimin lart qė ta mbani lėkurėn nė formėn normale.

Vitaminat

Kontribuuesit mė tė mėdhenj nė shėndetin e lėkurės sonė janė vitaminat. Njerėzit zakonisht e lėnė pas dore marrjen e vitaminave, por nuk kuptojnė sesa negativisht ndikon kjo nė shėndetin e lėkurės sė tyre. Vitaminat kanė aftėsi kuruese. Pėr kėtė arsye ka njė shumėllojshmėri suplementesh vitaminash tė disponueshme nė treg nė ditėt e sotme. Mund tė merrni tableta vitaminash ose kapsula tė lėngshme.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/8/2019, 09:28