Kush pikėllohet mė shumė pėr dashurinė e humbur, femrat apo meshkujt?!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Kush pikėllohet mė shumė pėr dashurinė e humbur, femrat apo meshkujt?!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 15/8/2013, 00:35Jeta dashurore ėshtė burimi mė i madh i ankthit dhe i ndjenjės sė pikėllimit, ka zbuluar njė hulumtim i ri, i cili, gjithashtu, tregon qė rasti i tillė ėshtė paksa mė e shpeshtė te femrat, sesa te meshkujt.

“Kur flasim pėr jetėn romantike tė njerėzve, na duket qė ēdo njeri nė jetėn e tij ka marrė ndonjė vendim, pėr shkak tė tė cilit mė vonė i ėshtė thyer zemra”, thotė prof. Nil Roese, nga Universiteti “Kelog” i Ilinoisit.

Nė studim kanė marrė pjesė 320 persona tė rritur nga territori i tėrė SHBA-sė tė moshės 20 deri 80 vjeē. Tė anketuarit kanė bėrė listėn e gjėrave tė cilat mė sė shumti u kanė shkaktuar dhembje nė jetė. Ėshtė nxjerrė nė pah qė te shumica e njerėzve nė krye tė listės ka qenė jeta dashurore. Apo, thėnė mė saktė, kjo gjė ishte nė vend tė parė te 44% e femrave dhe te 19% e meshkujve.

Siē kanė theksuar tė anketuarit, pikėllimi mė sė shpeshti ka qenė i lidhur me lejimin e personit tė dashur qė tė ndahet, humbja e rasteve pėr tė pasur personin e dėshiruar dhe mungesa e iniciativės.

“Sa i pėrket rastit tė humbur, mund tė konsiderohet si leksion i cili do t’i detyrojė njerėzit qė tė punojnė mė shumė pėr tė arritur sukses nė ardhmen. Pikėllimi nė tė vėrtetė ėshtė motivim. Mirėpo, kini kujdes tė mos i pėrsėrisni vendimet e gabuara”, tregon prof. Roes.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 10/12/2018, 14:27