Vėrtet dashuria dhemb

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Vėrtet dashuria dhemb

Mesazh nga Vizitor prej 14/8/2013, 07:28Edhe po qe se asnjėherė nuk ju ėshtė thyer zemra, me siguri ju ėshtė e njohur ndjenja e frikės se a do t’ju kthehet dashuria. Shkencėtarėt kanė ardhur deri te zbulimi qė hormoni oksitocinė i bėn kujtimet tė dhembshme dhe shumė intensive.
Hulumtimin tė cilin e ka bėrė grupi i Universitetit Nortvestern dhe i ka publikuar nė korrik tė kėtij viti, ka treguar se njėri ndėr funksionet e kėtij hormoni ėshtė qė tė forcojė edhe kujtimet, mirėpo nėse ato janė tė dhembshme dhe shqetėsuese, oksitocina i bėn edhe mė intensive.

Kėshtu, po ky hormon, i cili ju sjell kėnaqėsi nė dashuri, ka funksionin edhe pėr t’i bėrė kujtimet tė pakėndshme edhe mė tė fuqishme.

E kemi kuptuar rolin e dyfishtė tė oksitocinės nė shkaktimin dhe nė reduktimin e anksiozitetit, mirėpo nė saje tė kėtij hormoni mund tė perfeksionojmė trajtimin hormonal me tė cilin ndjenjat pozitive do tė zhvilloheshin duke eliminuar ato negative.

Shikuar nga kėndi mjekėsor, dashuria nuk rrjedh nga zemra, por nga truri. “Dashuria ėshtė ajo, qė njeriun e bėn njeri, aftėsinė pėr tė ndjerė dhe tė mos ndjerė. /Telegrafi/


    Ora ėshtė 10/12/2018, 13:51