Nė gusht tė gjithė martohen!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Nė gusht tė gjithė martohen!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 7/8/2013, 01:45Stina e verės ėshtė periudha kur ēiftet e dashuruara preferojnė tė organizojnė dasmėn e tyre, por gushti mban kurorėn e ceremonive qė sa vijnė dhe i largohen riteve tradicionale shqiptare. Fundjavave nė kryeqytet ėshtė e pamundur tė mos shikosh makina nga mė luksozet (qė shpesh merren borxh apo me qera sa pėr ditėn e dasmės), boriet e tė cilave buēasin lumturinė e ēiftit tė ri.

Numri i madh i dasmave nė verė lidhet edhe me kthimin e emigrantėve nė vend qė sjellin nė Shqipėri edhe traditėn e dasmave nga vendet ku ata jetojnė. Por shpenzimet e mėdha qė kėrkon njė dasmė, jo gjithmonė tė lejojnė tė realizosh dasmėn qė femrat e mendojnė qė kur ėndėrrojnė pėr princin e kaltėr.

Megjithatė ēiftet e reja sot, pėrpiqen gjithnjė e mė shumė tė organizojnė dasma qė kanė farė pak ose aspak elementė tė tradicinales, kur dasma ishte njė qokė pėr tė respektuar fisin se sa njė ditė e shėnuar pėr ēifti. Deri nė fillim tė viteve ‘90 dasma shqiptare zgjaste njė javė rresht dhe tė ftuar ishin me qindra vetė, nga njerzit mė tė largėt tė fisit e deri tek komshinjtė, ku mes tė ftuarve nuk ishte ēudi qė nusja dhe dhėndri njihnin fare pak prej tyre. Dhe sigurisht qė ata do tė festonin nė ceremoni tė veēanta, nusja tė shtunėn dhe dhėndri tė djelėn, a thua sikur nuk martoheshin bashkė.

Ndėrsa sot mė tė zakonshmet janė dasmat kur nusja dhe dhėndri bėjnė njė dasmė tė pėrbashkėt ku ftojnė njerzit mė tė afėrt dhe ku pjesėn mė tė madhe e zė shoqėria. Nė dasmat e sotme nusja kėrcen sa mundet, ndėrsa mė parė duhet tė nusėronte gjithė turp. Ndėrkohė dasmat nė kishė janė bėrė mė se tė zakonshme.

Dikur nusja kur shkonte tek shtėpia e burrit lyente gishtat nė mjalt dhe prekte pragun e derės, por kjo tablo tashmė shihet vetėm tek filmi “Pėrrallė nga e kaluara”. Gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit ka patur shumė ndryshime nė ritin e dasmės, fejesės dhe martesės. Kjo shpesh ka ndodhur pėr arsye tė difuzimit kulturor nga vendet fqinje.

Fustani i nusėrisė, ambjenti i dasmės, buqeta e bardhė, kepucėt, grimi, torta, fotografi, kameramani tė gjitha kėto janė elementėt kryesorė ku pėrqendrohet vėmendja e ēdo femre, pėr ditėn e dasmės. Por, t’ia dalėsh mbanė e vetme nė organizim ėshtė pothuajse e pamundur, ndaj kohėn e fundit janė shtuar agjencitė e organizimit tė dasmave.

Edhe pse me kalimin e viteve zakonet dhe traditat e dasmave shqiptare zbehen duke ja lėnė vendin dasmave alla europiane ajo qė nuk ndryshon ėshtė shprehja e vjetėr: “2 martohen, 100 tėrbohen”E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 20/10/2018, 00:12