Pse meshkujt nuk munden pa femra?

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Pse meshkujt nuk munden pa femra?

Mesazh nga Vizitor prej 24/7/2013, 16:18Ky tekst tė cilin tė cilin e ka botuar New York Times”, flet pėr ēiftet dhe studimet tė cilat po i bėjnė.
Duke pasur parasysh rezultatet e studimeve tė mėparshme, autorėt e tekstit besojnė se e kanė zbuluar se si saktė femra ndikon te mashkulli dhe pėrse ata nuk munden pa to.

Nė tė vėrtetė, meqenėse njė studim zbulon qė meshkujt qė kanė motra janė mė pak egoistė, ndėrkaq studimi tjetėr qė drejtorėt meshkuj u japin paga mė tė mėdha tė punėsuarve nėse ata kanė vajza, hulumtuesit janė shumė tė bindur qė mashkulli nė shoqėri tė femrės ėshtė tepėr i llastuar.

Natyrisht, fakti qė femrat ndikojnė pozitivisht te meshkujt nuk ėshtė kurrfarė risie: studimet e tjera kanė treguar qė meshkujt e martuar janė mė tė shėndoshė, kryesisht pėr shkakun qė femrat i nxisin tė shkojnė te mjeku, hanė ushqim mė tė shėndetshėm, madje edhe e lėnė duhanin.

Dhe ėshtė pėr t’u vlerėsuar thėnia e shpeshtė: Pas secilit mashkull tė suksesshėm qėndron njė femėr. /Telegrafi/


    Ora ėshtė 15/12/2018, 23:55