Dashuria e vjetėr nuk ju lė tė qetė

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Dashuria e vjetėr nuk ju lė tė qetė

Mesazh nga Vizitor prej 22/7/2013, 10:50Shumica e damave, tė cilat nė shikim tė parė duken se kanė martesė dhe lidhje tė lumtur, bartin me vete plagėn e cila akoma nuk u ėshtė shėruar, konfliktin tė cilin nuk e kanė zgjidhur, dėshirėn e cila nuk u ėshtė plotėsuar, pra e gjithė kjo ėshtė pėrshkruar me dy fjalė: dashuri e vjetėr.
Situata jetėsore nė tė cilėn ndodhet femra nė lidhje-martesė “tė lumtur”, ndėrkaq mendimet, dėshirat, ndjenjat i kanė akoma te ish i dashuri, mund tė definohen si pengesė. Mirėpo, pengesėn e paguajnė “shtrenjtė”, sepse pėr ruajtjen e mashtrimit, lajthitjes dhe bindjeve tė gabuara, shpenzojnė energji tė mėdha.

E po, unė e dua!
Humbja e kohės nė vuajtjen e imagjinare, vjen nga nevojat kokėforta femėrore qė tė mos ia falė lehtė vetes pse nuk ka pasur sukses ta krijojė lidhjen me pėrfundim tė lumtur. Mirėpo, ky ėshtė ideal i huaj. Ėshtė mė se e qartė qė prapavija e kėsaj gjendjeje ėshtė krejtėsisht tjetėr gjė, jo dashuria.

Unė vėrtet e dua! Vėrtet!
Ėshtė i pėrhapur paragjykimi qė dhembja nga ndarja “shėrohet” me krijimin e lidhjes sė re. Nė kėtė mėnyrė jo vetėm qė e lėndojmė tė dashurin e ri, por edhe veten, - nuk fitojmė asgjė. Mėsimi emocional dhe korrigjimi i qėndrimit bėhen kur lidhjen e re e fillojmė vetėm kur ta kemi “paketuar” tė vjetrėn nė “muze”.

Si tė veprohet pastaj?
Pėrpjekja qė mendėrisht tė gjendesh nė situatėn kur sėrish tė dashurosh, kur tė jesh e dashur dhe kur lidhja juaj tė bėhet realitet, realitet i cili do tė jetė premtues, e jo kujtim i pikėlluar nė mjegullnajė. Vuajtja pėr ish tė dashurin ėshtė e padrejtė nė rend tė parė ndaj vetvetes, sepse ėshtė e qartė qė lajthitemi. /Telegrafi/


    Ora ėshtė 10/12/2018, 14:25