UEFA, ja 10 kandidatėt pėr lojtarin mė tė mirė

Anonymous
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje UEFA, ja 10 kandidatėt pėr lojtarin mė tė mirė

Mesazh nga Vizitor prej 10/7/2013, 07:53

UEFA, ja 10 kandidatėt pėr lojtarin mė tė mirė  F.0709152439716_m

Institucioni mė i lartė i futbollit evropian, UEFA, ka konfirmuar listėn prej 10 lojtarėve qė janė kandidatė pėr tė fituar ēmimin e lojtarit mė tė mirė nė Evropė pėr sezonin 2012/2013.
Iniciativa, e cila lindi nga Michel Platini, presidenti i UEFA-sė, pėr tė riformatuar ēmimin e futbollistit evropian tė vitit nė Topin e Artė tė UEFA-sė ka rezultuar me njė ceremoni qė do tė mbahet tė enjtėn e 29 gushtit, kur njėkohėsisht do tė tėrhiqet edhe shortit pėr fazėn grupore tė Ligės sė Kampionėve.

Gazetarėt nga anė e mbanė Evropa kanė votuar pėr top lojtarėt evropianė dhe pas rrethit prej 26 lojtarėve mė tė mirė, nė votimin e dytė kanė mbetur vetėm 10 lojtarėt mė tė votuar nga gazetarėt pėr sezonin qė kemi lėnė pas.

Nė listėn e ngushtė dominojnė lojtarėt e Bayern Munichut. Kampioni i Gjermanisė dhe i Evropės pėrfaqėsohet nga katėr lojtarė.

Nė kėtė listė gjenden edhe dy lojtarėt mė tė mirė nė botė dhe rivalėt mė tė mėdhenj viteve tė fundit, Lionel Messi (Barcelona) dhe Cristiano Ronaldo (Real Madrid).

Listėn e mbyllin yjet e Ligės Premier, Gareth Bale (Tottennham) dhe Robin Van Persie (Manchester United), bashkė me Zlatan Ibrahimovicin (PSG).


--------------------------------------------------------------------------------


Lista prej 10 kandidatėve pėr lojtarin mė tė mirė sipas UEFA-s:

Gareth Bale (UEL) – Tottenham Hotspur FC
Cristiano Ronaldo (POR) – Real Madrid CF
Zlatan Ibrahimović (SUE) – Paris Saint-Germain FC
Robert Lewandowski (POL) – Borussia Dortmund
Lionel Messi (ARGJ) – FC Barcelona
Thomas Müller (GJER) – FC Bayern München
Franck Ribéry (FRA) – FC Bayern München
Arjen Robben (HOL) – FC Bayern München
Bastian Schweinsteiger (GJER) – FC Bayern München
Robin van Persie (HOL) – Manchester United FC. /Telegrafi/


    Ora ėshtė 22/8/2019, 00:44