Pse skuqemi nė situata tė ndryshme?!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pse skuqemi nė situata tė ndryshme?!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 4/7/2013, 23:45Panik, siklet, emocione... Arsyet pėr te cilat skuqemi janė te shumta. Megjithatė ne origjine te kėtij fenomeni fizik ėshtė i njėjti mekanizėm. “Enėt e gjakut qe ndodhen ne fytyre zgjerohen dhe kjo rrit prezencėn e rruazave te kuqe. Meqė lėkura e fytyrės ėshtė e holle, rezultati i kėtij fluksi gjaku ėshtė me i dallueshėm se ne pjesėt e tjera.” - tregojnė dermatologet.

Skuqja nga shkaqe emocionale ėshtė e njėjtė me skuqjen nga vapa, vetėm se kėtė here roli fiziologjik ėshtė me i paket. Kur ndihemi ne siklet para te tjerėve aktivizohet sistemi nervor simpatik duke qene se edhe stresi ehte i madh. Ky aktivizim do iu japė enėve te gjakut sinjalin pėr t’u zgjeruar. Disa studime arrijnė deri atje sa te tregojnė se skuqja lidhet me zhvillimin e njeriut.

Gjithsesi ka edhe disa probleme shėndetėsore, si pėr shembull ndjeshmėria apo pamjaftueshmėria e disa enzimave qe mund te provokojnė skuqjet. Mund te ketė edhe raste te sėmundjeve gjenetike prandaj nėse skuqeni pa ndonjė arsye te veēante ndėrkohė qe jeni te qete, flisni sa me pare me njė mjek. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 12:21