Ēfarė na tregon ngjyra qė preferojmė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ēfarė na tregon ngjyra qė preferojmė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 4/7/2013, 00:17Psikologjia e njė njeriu, qė ėshtė veshur me tė bardha nuk ėshtė e njėjtė me atė qė ka parapėlqyer tė kuqen. Eksperimentet dhe studimet, qė janė bėrė pėr ndikimin e ngjyrave te njerėzit janė tė shumta. Ėshtė parė, pėr shembull, se njerėzit qė janė tė rrethuar nga ngjyra tė gjalla dhe tė ndritshme, gėzojnė ēlodhje mė tė mirė fizike dhe mendore, sesa ata tė rrethuar nga ngjyra tė errėta.

Eksperimentet tregojnė, gjithashtu, se nė mjediset e punės, punonjėsit e kryejnė mė mirė punėn e tyre nė njė vend tė ndritshėm, me ngjyra tė kėndshme, se sa nė njė dhomė tė errėt. Edhe vetė njeriu zgjedh qė tė vishet me ngjyra qė pėrshtaten me gjendjen e tij psikologjike. Pėr shembull, njė person qė vuan nga depresioni do tė preferonte ngjyrat e errėta, nė krahasim me dikė, i cili ėshtė nė gjendje tė mirė psikologjike e qė do tė zgjidhte ngjyrat e gėzuara.

E bardha
E bardha ėshtė ngjyra e dritės, qė simbolizon pastėrtinė.
Personi, i cili zgjedh tė bardhėn, karakterizohet nga sinqeriteti, pafajėsia dhe thjeshtėsia nė shije.
Njerėzit, tė cilėt shmangin ngjyrėn e bardhė, karakterizohen nga realizmi dhe racionalizmi. Ata i njohin dhe i pranojnė gabimet e tyre, por zakonisht nuk duan t’i korrigjojnė ato.

E zeza
E zeza frymėzon pasuri, respekt, elegancė dhe nė disa raste edhe mister.
Ėshtė e lidhur edhe me tė mbajturit zi, me tė panjohurėn, vdekjen, depresionin dhe vetminė. E zeza ėshtė nė fakt mungesa e ngjyrės. Teorikisht, kjo mungesė e ngjyrės mund t’i atribuohet mungesės sė gėzimit, gjallėrisė dhe jetės sociale. Mund tė themi se njeriu, i cili preferon tė zezėn ėshtė serioz, meditues dhe nganjėherė i fshehtė.
Njerėzit,tė cilėt nuk e duan tė zezėn, kėrkojnė pavarėsinė dhe lirinė nga ēdo varėsi. Ata karakterizohen nga frika ndaj sė panjohurės.

E kuqja
E kuqja ėshtė “ngjyra e ngjyrave “. Nė disa gjuhė ėshtė sinonim i ‘ngjyrosjes’: apo edhe i sė ‘bukurės’ Ngjyra e kuqe ka hyrė nė ndėrgjegjen tonė si ngjyra e dashurisė, ndoshta pėr shkak se shkencėrisht ėshtė njė ngjyrė qė stimulon shqisat dhe aktivizon qarkullimin e gjakut. Pra, ata qė zgjedhin tė kuqen, karakterizohen nga pasioni, sensualiteti, energjia dhe spontaniteti.
Por pėrtej pasionit, e kuqja ėshtė ngjyra mė e fortė dhe ėshtė e lidhur me forcėn, agresivitetin, ambicien dhe rebelimin.
Njerėzit, tė cilėt e shmangin atė, zakonisht kanė luhatje humori dhe janė egoistė. Nuk pėrjashtohet. gjithashtu, tė kenė edhe fobi, tė cilat nuk kanė gjetur ende forcėn t’i pėrballojnė.

E verdhė
Ėshtė ngjyra qė tėrheq mė shumė vėmendjen. Pėrdoret nė fushat e reklamimit, nė tabela. Gjithashtu ėshtė ngjyra e diellit, elementi qė na jep jetė. Ata qė tregojnė njė preferencė pėr tė verdhėn, karakterizohen nga gjallėria dhe energjia, komunikimi, lumturia. Pėlqejnė argėtimin dhe mirėqenien. Nė disa teori tė tjera, e verdha pėrfaqėson zili, sėmundje dhe rrezik.
Ata qė e shmangin atė, shpesh, zhgėnjehen lehtė dhe pėrpiqen pėr tė shpjeguar emocionet me logjikėn.

Portokalli
Nuk ėshtė rastėsi qė ngjyra portokalli ka marrė emrin nga portokalli. Nė mendjet tona e lidhim kėtė ngjyrė me lumturinė dhe shėndetin.
Njerėzit. tė cilėt e duan ngjyrėn portokalli, karakterizohen nga rehatia, bollėku, ngrohtėsia, kėmbėngulja, shoqėrueshmėria dhe pavarėsia.
Ata qė nuk e pėlqejnė janė zakonisht tolerantė ndaj njerėzve tė cilėt i rrethojnė, ndėrsa ata vetė ka gjasa tė jenė emocionalisht nė presion.

E gjelbėr
Gjatė Mesjetės, kjo ngjyrė ishte e lidhur me tė keqen dhe shpesh me vetė djallin.
Megjithatė, gjatė shekujve, e gjelbra u “shkėput” nga e keqja dhe u bė sinonim i natyrės, besimit dhe harmonisė. Tifozėt e sė gjelbrės janė tė qetė, shmangin konfliktet dhe duan rehatinė, ngrohtėsinė dhe ekuilibrin.
Njerėzit, tė cilėt e shmangin atė, karakterizohen nga njė preferencė mė e madhe pėr pavarėsinė, se sa pėr pėrkushtimin ndaj jetės familjare.

E kaltra
E kaltra ėshtė simboli i paqes, qetėsisė dhe ėndrrave. Njerėzit, tė cilėt e duan kėtė ngjyrė, karakterizohen nga qetėsia, ėndrrat e bukura, pėrkushtimi, organizimi, nostalgjia dhe sinqeriteti. Por, e kaltra e errėt, ndoshta pėr shkak tė afrimit me ngjyrėn
e zezė, karakterizon njė njeri melankolik.
Ata qė e shmangin, karakterizohen nga disiplina dhe parapėlqimi pėr punėt e vėshtira. Janė tė vendosur dhe nuk devijojnė nga objektivat e tyre.

Ngjyra kafe
Ėshtė ngjyra e tokės, e bilancit dhe stabilitetit.
Ata qė zgjedhin kėtė ngjyrė zakonisht janė praktikė, tė balancuar dhe tė thjeshtė.
Ata qė e shmangin janė aventurierė, tė shqetėsuar dhe karakterizohen nga mospėlqimi i rutinės.

Grija
Ndodhet mes tė zezės dhe tė bardhės dhe jep njė zgjidhje ‘diplomatike’.
Ata qė e pėlqejnė karakterizohen nga modestia dhe indiferenca.
Njerėzit qė e shmangin preferojnė ndershmėrinė dhe transparencėn nė krahasim me diplomacinė. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Ēfarė na tregon ngjyra qė preferojmė!

Mesazh nga Vizitor prej 4/7/2013, 13:25

Ngjyra kafe
Ėshtė ngjyra e tokės, e bilancit dhe stabilitetit.
Ata qė zgjedhin kėtė ngjyrė zakonisht janė praktikė, tė balancuar dhe tė thjeshtė.
Ata qė e shmangin janė aventurierė, tė shqetėsuar dhe karakterizohen nga mospėlqimi i rutinės.

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Ēfarė na tregon ngjyra qė preferojmė!

Mesazh nga Burrelsja prej 8/7/2013, 11:30

E zeza
E zeza frymėzon pasuri, respekt, elegancė dhe nė disa raste edhe mister.
Ėshtė e lidhur edhe me tė mbajturit zi, me tė panjohurėn, vdekjen, depresionin dhe vetminė. E zeza ėshtė nė fakt mungesa e ngjyrės. Teorikisht, kjo mungesė e ngjyrės mund t’i atribuohet mungesės sė gėzimit, gjallėrisė dhe jetės sociale. Mund tė themi se njeriu, i cili preferon tė zezėn ėshtė serioz, meditues dhe nganjėherė i fshehtė.
Njerėzit,tė cilėt nuk e duan tė zezėn, kėrkojnė pavarėsinė dhe lirinė nga ēdo varėsi. Ata karakterizohen nga frika ndaj sė panjohurės.

Sponsored content

Buzqeshje Re: Ēfarė na tregon ngjyra qė preferojmė!

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 20/4/2018, 11:02