Pėrtej karrierės, ėshtė koha tė mendoni pėr ndjenjat!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pėrtej karrierės, ėshtė koha tė mendoni pėr ndjenjat!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 12/6/2013, 13:17Deri tani duket se pikėt mė tė larta i keni pasur nė karrierė. Ėshtė e vėshtirė tė krijoni njė raport tė qendrueshėm sidomos nė dashuri. Lidhjet janė tė rėndėsishme pėr ju por nuk keni ditur tė fitoni mbi situatėn. Harrojeni pėr pak kohė karrierėn dhe shihni qė gjėrat nė jetėn tuaj do tė ndryshojnė pozitivisht rrjedhė

Vajza ose djali qė ju ka pėlqyer prej disa kohėsh mė nė fund iu ka ftuar tė dilni. Ėshtė koha tė mos thoni mė jo, pas shumė herėsh refuzim duke vėnė nė plan tė parė karrierėn dhe dėshirėn e sėmurė pėr sukses profesional.

Mendoni pėr njė takim qė do t’ju ndryshojė jetėn, duke filluar tė mendoni pėr mė shumė ngjyra nė jetėn tuaj. Nėse gjėrat deri tani nuk kanė shkuar sipas planeve tuaja nuk duhet tė tregoheni pesimist! Filloni tė mendoni ndryshe kėsaj radhe!

Do tė jetė njė takim qė do tė shkaktojė emocion dhe ideja se si gjėrat mund tė vijojnė na bėn tė mendojmė mė tepėr se ē’duhet. Pa varėsisht se ku do tė dilni, nė njė bar, restorant apo kinema filloni tė shqetėsoheni pėr kėtė takim duke menduar pėr detaje qė jo gjithmonė janė pėrcaktuese. Njohjet qė ēojnė drejt lidhjeve tė shėndetshme nė dashuri janė sa emocionuese aq edhe tė panjohura, pėr vetė faktin se janė njerėzit dhe dėshirat e tyre qė pėrcaktojnė se ēfarė pritshmėrie do tė ketė e ardhmja.

Ndaj nė mėnyrė absolute, mos mendoni mė tepėr se ē’duhet! Pėrpiquni tė kaloni njė kohė tė bukur, qė tė mbetet pse jo e paharruar. E mbi tė gjitha kursejini disa gabime qė femrat ose meshkujt i bėjnė herė pas herė nė mėnyrė instinktive. Tregohuni tė rafinuar, pak tė mistersėm, jo shumė egoist, mos pyesni pėr tė kaluarėn e tij, mos flirtoni, pėrpiquni tė jeni vetvetja, pasi kjo ėshtė ajo qė tjetri do tė vlerėsonte vėrtet! Mbi tė gjitha kėrkoni ndryshim nė jetėn tuaj. Harrojeni karrierėn pėr pak kohė tė paktėn. Ėshtė koha pėr njė lidhje serioze, duke harruar karrierėn dhe trysninė apatike tė saj!

Mos u tregoni egoist

Ajo qė e shkatėrron njė raport tė shėndetshėm ėshtė vėrtetuar se ėshtė egoizimi i partnerėve, pa ndarė gjinitė femėr apo mashkull. Egoizmi i tepruar bėn qė tjetri tė ndihet jo i vlerėsuar, pasi vėmendja totale ėshtė e pėrqendruar vetėm nė egon e tij, apo tė saj. Pavarėsisht faktit se njė partner ėshtė mė interesant nėse ka diēka qė fsheh duke qenė e rezervuar, pėrsėri nuk duhet tė kalojė nė ekstremin tjetėr.

Edhe tė qenurit totalisht egoist e bėn atė mė pak tėrheqėse. Tė qenurit ekstremisht indiferente dhe egoist do e lėndonte krenarinė e njė djali. Madje ata pėlqejnė nėse komplimentohen pėr mėnyrėn se si janė veshur, pėr shijen, pėr kostumin apo parfumin qė kanė zgjedhur. Nėse do e lavdėronit nė njė nga kėto detaje do t’i pėrkėdhelnit sedrėn duke e ftuar mė shumė drejt njė bisede vėrtet tė ngrohtė.

Tregohuni tė “fshehtė” aq sa duhet

Ajo qė e bėn njė femėr tėrheqėse nė sytė e njė mashkulli ėshtė misteri qė ruan brenda vetes. Ėshtė njė lloj sekreti qė sado i vogėl shėrben si magnet pėr tė tėrhequr botėn mashkullore drejt saj. Ndaj nė njė takim tė rėndėsishėm dashurie ajo qė duhet evituar nė mėnyrė absolute ėshtė tė folurit e pandėrprerė. Dėshira pėr tė konsumuar njė bisedė tė kėndshme mund tė bėhet edhe pa prekur kufijtė e sasisė. Fillimisht ajo qė duhet tė bėj njė vajzė ose djalė ėshtė tė jetė ftuese nė bisedė por pa tregur shumė detaje. Mund tė bėhet interesante duke ngjallur tėrheqje te partneri i saj, i cili si pasojė e kuriozitetit tė lindur ka shumė gjasa qė ta ftojė nė njė takim tė dytė. Dhe jo vetėm njė herė. Tė qenurit e rafinuar nė bisedė, disi e tėrhequr por e vėmendshme ėshtė tregues i njė personaliteti tė fortė. Duhet tė dini se njė femėr ideale nė sytė e njė mashkulli ėshtė ajo qė di tė dėgjojė e jo tė flasė gjithė kohės.

Mos ndėrprisni

Nė vijim tė tė qenurit i kujdesshėm me fjalėt dhe taktikėn rafinuese duhet pasur parasysh se ndėrprerja e bisedės herė pas here nga ana juaj do tė ishte e pavend. Por jo vetėm kaq. Ky lloj xhesti nė vetvete ėshtė tregues i papėrqendrimit dhe mosvėmendjes suaj. Nėse do tė tregonit interes mund ta bėni edhe duke pohuar me kokė apo mimikėn e fytyrės. Jo gjithmonė do tė ishte e saktė nėse do tė ndėrprisnit me pyetje tė ndryshme. Lėreni bisedėn tė rrjedhė, dhe nėse nuk i keni kuptuar tė gjitha detajet e njė komunikimi qė supozohet tė lindė natyrshėm.

Kurioziteti i tepėrt “vret”

Pėrpiquni tė jeni mė pak kuriozė. E thėnė ndryshe nė mėnyrė figurative, jini pak mė tepėr “tė sjellshėm”, qė do tė thotė pyesni mė pak. Nėse interesoheni dhe pyesni pėr preferencat e partnerit tuaj, rreth tė kaluarės sė tij, rrogės, numrin e tė dashurave, apo pse ėshtė ndarė nga ish e dashura e fundit, do tė ishte e tepėrt. Ėshtė e pahijshme nėse e pyet njė djalė pėr gjėra kaq personale qė nė takimin e parė. Kuriozohuni pėr tė mė vonė, sepse kurioziteti i tepėrt “vret” dhe nėse mėsoni tė vėrteta tė hidhura, bėjeni me delikatesėn mė tė mundshme.

Humori ėshtė mė se i rėndėsishėm!

Humori pėlqehet gjithandej dhe njė partner qė ka sens humori tė lindur ėshtė tregues i njė inteligjence tė lindur. Megjithatė edhe humori ėshtė i bukur nė masėn e tij. Mos qeshni vazhdimisht me partnerin, dhe pse humori juaj mund tė jetė vėrtet i goditur. Nėse ndodh disa herė ai ėshtė kthyer nė sarkazėm qė nuk i ka hije njė takimi tė parė. Ky fakt perceptohet si njė tabu nga psikologėt.

Nėse keni vėrtet njė sens tė veēantė humori kėshillohet ta rezervoni atė pėr nė takimet e tjera. Sigurisht mund tė bėni humor por pa e tepruar. Tregoni pėr historitė tuaja, pėr copėza aventurash, qė keni pėrjetuar, edhe nėse janė tė sajuara. Ēfarė ėshtė e rėndėsishme ėshtė tė dini tė jeni tė kėndshėm dhe tė buzėqeshni!

Gabimi mė i madh, flirtimi me tė tjerėt!

Edhe nėse padashje ndodh qė tė ndeshni me shokun tuaj tė fėmijėrisė, apo dashurinė e parė, mos i lejoni vetes shprehi tė llojit ambig. Qė nė fjalė tė thjeshta do tė ishte flirtimi i dyfishtė. Nuk do tė ishte aspak e ndershme, dhe e hijshme nėse “loja juaj” do tė kishte karakter tė tillė.

Sepse takimi i parė supozohet i veēantė dhe i thjeshtė nė koncept. Ai perceptohet si dėshira pėr tė njohur partnerin mė tė cilin ke pranuar tė dalėsh, e nėse shijet dhe interesat kryqėzohen nė formėn e njė sentimenti tė bukur atėherė lind ndjenja qė nė shumė raste ka vijimin e saj. Kėshtu qė nėse do tė tregoheni tė patrembur duke lejuar fanatazinė tuaj tė rrjedhė nė flirtime reale jo vetėm do tė fyenit personin pėrballė, por do tė krijonit pėrshtypjen e njė vajze tė paskrupullt.

Meshkujt dashurohen pas vajzave me personalitet dhe karakter tė qendrueshėm. Shumė prej tyre dinė t’i dallojnė ato qė nė takimet e para, shpesh duke u zhgėnjyer ashtu sikurse dhe dashuruar.

Sillu ndryshe

Ka shumė tė ngjarė qė partneri juaj mund tė ketė pasur njė larmi tė pafund takimesh, ndaj nė kėtė stivė kėrkohet pak mė shumė ngjyrė emocionale. Ndaj mbetet nė dorėn tuaj qė kėtė takim ta bėni tė veēantė, tė paharrueshėm, ndryshe nga tė tjerėt.

Mos jini si tė tjerat. Luani. Qeshni, pse jo dhe mėrzituni pėr pak sekonda, inatosuni. Bėni shakara si njė vajzė e pabindur, pak “e keqe”, dhe papritur shndėrrohuni nė njė tjetėr, nė femrėn fatale: ndizni njė cigare ngadalė…ēdo djalė pėrballė njė vajze tė tillė absolutisht do tė emocionohej.

Pra mbi tė gjitha duhet tė jeni spontane, e lirshme, sigurisht pa kaluar kufijtė e vetvetes. Tregohuni e natyrshme dhe njė lozonjare e rafinuar e cila do tė fitonte zemrėn e ēdo kujt. Nėse do donit qė takimi juaj i parė tė ishte fillimi i njė historie tė bukur pasioni.

Ėshtė koha tė mos thoni mė jo, pas shumė herėsh refuzim duke vėnė nė plan tė parė karrierėn dhe dėshirėn e sėmurė pėr sukses profesional. Mendoni pėr njė takim qė do t’ju ndryshojė jetėn, duke filluar tė mendoni pėr mė shumė ngjyra nė jėtėn tuaj. Nėse gjėrtat deri tani nuk kanė shkuar sipas planeve tuaja nuk duhet tė tregoheni pesimist! Filloni tė mendoni ndryshe kėsaj radhe! /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Pėrtej karrierės, ėshtė koha tė mendoni pėr ndjenjat!

Mesazh nga Burrelsja prej 26/6/2013, 17:37

ke tdrejt po kriminelet si muee smerren me kto gjonna

    Ora ėshtė 21/10/2018, 19:50