Bota e dhunshme, Shqipėria e 69, Kosova e 72-ta!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Bota e dhunshme, Shqipėria e 69, Kosova e 72-ta!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/6/2013, 14:01Njė botė gjithnjė e me pak paqėsore. Nė kėtė pėrfundim ka mbėrritur studimi Indeksi Global i Paqes 2013, sipas te cilit rritja e numrit tė vrasjeve dhe rritja e shpenzimeve ushtarake nga disa vende janė duke e bėrė botėn njė vend mė pak paqėsor.

Sipas studimit, 110 vende u bėnė mė pak paqėsore nė vitin e kaluar, ndėrsa 48 vende u bėnė mė paqėsore. Kosova renditet nė mesin e 162 shteteve tė monitoruara dhe klasifikohet nė vendin e 72-tė, prapa Shqipėrisė e cila pozicionohet e 69-a, e prapa Serbisė ne vendin 62, por para Malit tė Zi e Maqedonisė e listohen nė vendin e 73-tė, pėrkatėsisht 79-tė. Studimi pėrmendi luftėn civile siriane, dhe shpenzimet e rritura ushtarake nė Iran, Irak, Afganistan dhe vende tė tjera.

Raporti tha se Rusia dhe Euroazia mbetėn ndėr rajonet mė pak paqėsore nė botė, prapa dy rajoneve tjera qė janė edhe mė pak paqėsore, Azisė Jugore dhe Lindjes sė Mesme e Afrikės sė Veriut. Studimi tha se Islanda ėshtė vendi mė i qetė, ndėrsa Afganistani ėshtė nė fund tė listės sė tė qenit paqėsor. Studimi kryhet ēdo vit nga Instituti pėr Ekonomi dhe Paqe, sė bashku me njė panel ndėrkombėtar ekspertėsh tė pavarur. /BS/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 11:46