Si do tė dukemi pas 100 mijė vitesh?!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Si do tė dukemi pas 100 mijė vitesh?!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 10/6/2013, 07:59Sot masa e trurit tė tonė ėshtė tre herė mė e madhe se e paraardhėsve tanė mė tė hershėm. 100 vite mė vonė, cfarė do tė ndryshojė? Sigurisht pjesė e pandalshme e evolucionit tonė ėshtė teknologjia.

Pasardhėsit tanė pas 100 mijė vitesh do tė kenė kokė mė tė madhe dhe masė tė materies gri mė tė madhe. Tiparet e njerėzimit do tė pėrcaktohen mjaft nga zhvillimi i teknologjisė. Dr. Alan Kwan njė biologjist dhe studiues i genomeve nė Universitetin e Uashingtonit thotė se njerėzit do tė heqin dorė nga “forma natyrale” dhe do tė pėrqafojnė “biologjinė njerėzore” duke pėrcaktuar vetė tiparet qė do dėshirojnė.

Pėrcaktimet do tė jenė tė karakterit estetik, por edhe praktik. Prindėrit do tė mund tė pėrcaktojnė pėr fėmijėt e tyre ngjyrėn e lėkurės, atė tė syve, flokėve…Kwan parashikon qė njerėzit do tė kenė njė hundė mė tė madhe pėr tė marrė frymė mė lehtė, ndėrsa me hapat e teknologjisė sė sotme, s’ėshtė fantazi tė thuhet se pas 100 mijė vjetėsh tė gjithė do tė kenė lente komunikimi nė sy, ndėrsa nė pjesėn e pasme tė veshit tė instaluar njė pajisje pėr njė dėgjim sa mė tė mirė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 12/11/2018, 18:44