Tarzani modern ėshtė vajzė...!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Tarzani modern ėshtė vajzė...!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 10/6/2013, 07:54Kjo ėshtė Tippi, vajza franceze e lindur nė Namibi, qė 10 vitet e para tė jetės sė saj i ka kaluar mes kafshėve dhe botė sė egėr nė Savanėn afrikane. Vajza e njė cifti francez tė pasionuar pas studimit tė natyrės dhe kafshėve nė Afrikė, 10 vitet e para tė jetė sė Tippit kanė kaluar mes leopardėve, elefantėve, gjarpėrinjve, zogjve, gjirafave, strucėve dhe tė tjera kafshė tė egra qė kanė qenė miqtė e saj tė fėmijėrisė.

Miqėsia mė e madhe e saj ėshtė me njė elefant tė cilin ajo vetė e quan vėlla, ndėrsa s’ka frikė t’i afrohet leopardit apo kafshėve tė tjera tė rrezikshme. Prindėrit thonė se “ajo komunikon me kafshėt nėpėrmjet shikimit dhe me sinqeritet”, ndėrsa thanė se kurrė nuk ka patur frikė t’u afrohet atyre.

Pėr tė dokumentuar kėtė, disa ditė tė jetės sė Tippit mes botės sė egėr u filmuan nga njė ekip nė vitin 2011, pak para se Tippi t’i bashkohej qytetėrimit modern. Prindėrit e saj thonė se me rikthimin nė Paris Tippi e kishte tė vėshtirė ambientimin. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 12:17