Libri, 20 shenjat qė tregojnė varėsinė ndaj tij!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Libri, 20 shenjat qė tregojnė varėsinė ndaj tij!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 5/6/2013, 10:04Teksa Borgezi e imagjinon parajsėn si njė vend me shumė libra, ka nga ata njerėz, tė cilėt tė mahnitur pas librave, e kanė tė vėshtirė ta ndajnė leximin nga vetja.

Nga ana tjetėr, Heminguej i pėrshkruan librat si miqtė mė besnikė. Pėr tė gjithė ata qė lexojnė shumė, ja 20 shenjat qė ju paralajmėrojnė pėr varėsinė ndaj leximit.

1. Nėse nė vegjėli librat ishin miqtė tuaj mė tė mirė. Pasioni pėr librin zakonisht kultivohet qė nė fėmijėri, nėse e keni pasur kėtė “ves”, atėherė jeni njė lexues me premisa pėr t’u bėrė tė varur prej dijes sė librave.

2. Kur lexoni njė libėr tė mirė, harroni tė ushqeheni apo tė flini. Dikur, matematikanit tė njohur Njuton, iu bė njė lojė prej mikut tė tij. Njutoni kishte harruar tė hante drekėn dhe miku i tij ia hėngri atė. Kur ai shkoi pėr tė ngrėnė drekėn shumė vonė pasdite, miku iu pėrgjigj se vetė Njutoni e kishte ngrėnė. Ky shumė i hutuar, iu kthye punės me sigurinė qė kishte ngrėnė. Nėse ju ndodh e njėjta gjė me librat, atėherė me siguri jeni tė varur.

3. Nėse gjendja juaj emocionale varet prej librave. Kur lexoni njė libėr tė trishtė, ju ndodh tė futeni nė njė gjendje tepėr tė rėnė moralisht, nga ana tjetėr, kur lexoni njė libėr me aventura ktheheni nė kėrkim tė ēasteve plot adrenalinė.

4. Nėse jeni tronditur prej atyre qė keni lexuar. Nėse jeni njė lexues i rregullt, atėherė patjetėr do tė keni hasur ndonjė fakt tė palexuar mė parė, i cili ju ka futur nė mendime tė thella.

5. Nėse fotoja qė mbani nė portofol ėshtė karta juaj e anėtarėsimit nė bibliotekė, atėherė kjo tregon shumė pėr ju. Librat me shumė gjasa janė njė pjesė e rėndėsishme e jetės suaj.

6. Kur moti nuk ka shumė rėndėsi. Nėse pavarėsisht kohės, keni gjithnjė njė libėr nė duar, kjo nėnkupton se jeni shumė tė varur pas librave.

7. Nėse shtėpia juaj e ėndrrave ka njė librari nė ēdo mur tė saj, juve e shijoni shumė kohėn e shpenzuar pranė librave dhe ėshtė e qartė se jeni tepėr tė dhėnė pas tyre.

8. Kur e shpenzoni gjithė fundjavėn pėr tė rregulluar bibliotekėn vetjake, kjo tregon se jeni shumė krenarė pėr librat e koleksionit tuaj dhe se e vlerėsoni si shumė tė bukur kohėn qė kaloni me ta.

9. Nėse njė librari e mbyllur ju trishton, sepse dėshironi shumė tė futeni brenda e tė vėshtroni me ėndje librat qė ajo ka, e mbase edhe tė blini ndonjė, atėherė jeni vėrtet tė varur prej librave.

10. Nėse jeni dhėnė pas njė punonjėsi librarie, i cili ju ka kėshilluar njė libėr tė mirė pėr tė lexuar, dėshira pėr tė lexuar ka depėrtuar aq shumė tek ju, saqė po bėhet njė pėrzgjedhėse personash.

11. I ndėrtoni projektet bazuar nė libra. Nėse keni ndonjė projekt tė rėndėsishėm pėr tė hartuar, apo ju duhet ndonjė ide e re dhe kėto mund t’i gjeni vetėm tek librat, atėherė leximi ėshtė pėr ju njė stil jetese dhe njė metodė pune.

12. Nėse pranoni se librat mund t’ju mėsojnė gjithēka, kjo tregon se shumė gjėra nė jetė i keni mėsuar prej librave dhe se tashmė nuk mund tė hiqni mė dorė prej tyre.

13. Nėse kėshillat i jepni vetėm me tituj librash. Kur dikush ju kėrkon njė kėshillė apo mendim dhe ju e referoni atė tek njė libėr qė i jep zgjidhjen, duhet ta pranoni, jeni tė varur.

14. Nėse shkoni pėr pushime me valixhen plot libra, atėherė jeni njė person qė e pėlqen leximin dhe s’mund tė ndahet prej tij as nė periudhėn e pushimeve kur secili prej nesh dėshiron thjesht tė bėjė njė jetė tė lehtė.

15. Nėse radha e librave pėr tė lexuar bėhet e gjatė, kjo tregon se ju keni mbledhur rreth vetes shumė libra dhe po i bėni presion tė pavetėdijshėm shpejtėsisė suaj tė leximit, pasi dėshira dhe kurioziteti nuk ju lė tė qetė.

16. I vlerėsoni si shumė tė pashėm personat qė pozojnė me njė libėr. Ky ėshtė njė nga kulmet e varėsisė suaj ndaj librave, nėse edhe bukurinė e jashtme filloni ta lidhni me praninė e librave, atėherė jeni pranė njė varėsie shumė tė thellė.

17. Nėse i gjykoni njerėzit prej librave qė kanė lexuar, duhet tė kuptoni se ju i idealizoni librat dhe mesazhet qė ato u pėrcjellin lexuesve, pėr kėtė arsye ju e shihni dikė shumė mė interesant kur ai ka lexuar shumė.

18. Nėse e pėlqeni shumė aromėn e librave tė vjetėr, jeni njė person qė vlerėson jo vetėm aromėn, por edhe pėrmbajtjen e librave, qė sipas jush kanė njė histori interesante dhe duhen lexuar.

19. Nėse ju shqetėson dhuna ndaj librit, kini parasysh qė admirimi juaj pėr librat ka arritur njė shkallė tė madhe. Ju u jeni shumė mirėnjohės atyre dhe pėr kėtė arsye, e shihni shumė tė pavend keqtrajtimin qė u bėhet librave.

20. Leximi ju pėrhumb. Lexuesve tė pasionuar u ndodh tė harrohen plotėsisht teksa lexojnė njė libėr, ata mund tė marrin pozicione nga mė tė ēuditshmet kur nuk e kanė mendjen. Nėse ju ka ndodhur edhe juve, urime, jeni njė lexues i varur prej diturisė sė librit!E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 13:07