Rekord nė Everest, 80-vjeēari ngjit 8848 m tė malit mė tė lartė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Rekord nė Everest, 80-vjeēari ngjit 8848 m tė malit mė tė lartė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 24/5/2013, 15:49Rekord pėr Yuichiro Miura, i cili edhe pse 80 vjeē, ka mundur tė ngjitet nė lartėsinė prej 8848 tė malit mė tė lartė nė botė, Everestit. Japonezi sfidoi ngricėn dhe pengesat e shumta tė Himalajave, duke hyrė nė histori si alpinisti mė i vjetėr qė arrin majėn mė tė lartė. "Mbėrrita mė nė fund, ia dola mbanė", komunikoi alpinisti japoneze pėrmes njė telefonate tė bėrė nė adresė tė ekipit tė tij, qė e mbėshteste nga Tokio.

Miura nuk ėshtė i ri nė sipėrmarrje tė tilla: mė 22 mars 2003 kishte thyer rekordin, me ngjitjen nė moshėn 70-vjeēare. Mirėpo, rekordi i tij i ri mund tė zgjasė vetėm njė javė, sepse nepalezi Min Bahadur Sherchan, 81 vjeē, do tė tentojė tė njėjtin mision gjatė javės sė ardhshme.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 13:00