Rock: Origjina e emrave tė bandave mė tė famshme!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Rock: Origjina e emrave tė bandave mė tė famshme!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 22/5/2013, 11:34ABBA, nė gjuhėn hebreje, “abba” nėnkupton fjalėn baba, por banda pretendon se nuk kishte asnjė dijeni pėr kėtė ngjashmėri. Anėtarėt e bandės deklaronin se kishin bashkuar inicialet e emrave tė tyre: Agnetha, Bjorn, Benny dhe Anni-Frid, pėr tė emėruar njė nga bandat mė tė njohura tė tė gjitha kohėrave.

AC/DC, mendohet se u krijua kur njė anėtar i bandės e pa nė njė aplikim tė zakonshėm dhe mendoi se kishte lidhje me pushtetin. Banda AC/DC ėshtė akuzuar pėr pėrmbajtje biseksuale, duke qenė se ky kombinim pėrdorej nė zhargon pėr biseksualizmin, pretendime tė cilat janė hedhur poshtė. Shpjegimi i dytė ėshtė natyra kundėr gjithēkaje qė banda reklamon, ka kuptimin e Against Christ/Devil’s Children (Kundėr Krishtit/Fėmijėt e Djallit).

THE BEATLES, anėtari i parė i bandės Stuart Sutcliffe erdhi me kėtė ide, si ngacmim nga njė shfaqje e grupit tė Buddy Holly, grup tė cilin anėtarėt e adhuronin. Mė parė ata pėrdornin emrin “The Quarrymen” ose rrallė “The Silver Beetles”. Mė vonė ata e shkurtuan emrin e bandės, duke e quajtur thjesht “The Beatles”, pėr tė theksuar ritmin e nevojshėm nė muzikė dhe poezi.

I frymėzuar prej filmit “The Wild One”, Xhon Lenon bashkoi emrin “Beetles” dhe “Beat” duke krijuar emrin e pėrhershėm tė bandės. Ai shprehej se kishte ėndėrruar pėr njė fėmijė, qė vinte nga qielli dhe qė i kishte thėnė emrin “Beatles”.

THE BEE GEES ėshtė njė bandė e viteve ‘60, qė luante rrok tė lehtė tė njohur si muzika “disko”. Disa shprehen se “BG” do tė thotė “Brothers Gibb” (vėllezėrit Gibb). Njė artikull mbi grupin shprehet se, ata kanė pėrdorur emrat e dy miqve qė i ndihmuan: Bill Goode dhe njė DJ Bill Gates.

THE DOORS, Xhim Morison lexoi poetin Uilliam Bleik, i cili shkruante “nėse dyert e perceptimit janė tė pastra, atėherė pėr njeriun do tė jetė ēdo gjė ashtu siē duket”. The Doors shprehej se ka gjėra tė njohura dhe tė panjohura, e mes tyre qėndrojnė dyert.

DURAN DURAN, e morėn emrin e tyre sipas personazhit tė filmit “Barbarella”.

GOO GOO DOLLS, mė parė grupi pėrdori emrin Sex Maggots (Larvat e seksit), por njė gazetė vendase nuk pranoi t’i publikonte me kėtė emėr, ndaj ata fare rastėsisht e ndryshuan emrin nė Goo Goo Dolls, sipas reklamės sė njė kukulle qė po ta ktheje sė prapthi qante.

GREEN DAY, ky emėr ka tri kuptime. Sė pari, mendohet tė vijė nga njė film fantastiko-shkencor, ku masat e mbipopulluara ushqeheshin me njė lloj tė veēantė ushqimi. Sė dyti kur anėtarėt e grupit u pėrjashtuan nga shkolla, drejtori u kishte thėnė “kur tė arrini tė bėni ju ndonjė gjė pėr veten, ferri do tė bėhet i gjelbėr”. Sė treti thuhet se nė zhargon “ditė tė gjelbra”, quhen ditėt kur ke pėrdorur drogė.

GUNS ‘N’ ROSES e ka zanafillėn prej dy bandave “L.A Gunns” dhe “Hollywood Roses”. Kjo e fundit kishte si lider Axl Rose, ndėrsa Traci Guns drejtonte bandėn tjetėr. Tė dyja bandat frekuentonin tė njėjtat klube, luanin atje muzikė dhe ishin miq.

KISS, sipas Paul Stranley, Kiss (Puthja e vdekjes) thjesht tingėllonte mė e rrezikshme dhe mė tėrheqėse. Kiss i mohonte fjalėt qė shpreheshin se, emri i bandės sė tyre kishte tė bėnte me “Kids In Service of Satan” (Fėmijėt nė shėrbim tė satanit), ose me “Keep It Simple Stupid”.

LED ZEPPELIN, Jimmy Page ishte duke pirė me Moon dhe Entwhistle, tė cilėt po talleshin me dy miq tė bandės, Daltrein dhe Tounshend. Ata bėnė shaka duke thėnė se banda e tyre do tė shkojė lart, siē mund tė ngjitet njė balonė plumbi. Kur Jimmy krijoi bandėn e tij, ai e kujtoi kėtė bisedė dhe mendoi t’ia vinte emrin bandės “Lead Zeppelin”, por meqė njė bandė kishte emrin Iron Butterfly (Flutura e hekurt), ai ia hoqi shkronjėn “a”. Pra, fillimisht banda kishte kuptimin “Balona e hekurt ose prej plumbi”.

METALLICA, Lars Ulrich po ndihmonte njė mik tė gjente njė emėr pėr broshurė tė njė bande, qė luante muzikė metal. Mundėsitė ishin midis Metal Mania dhe Metallica. Metal Mania u pėrdor pėr broshurėn, ndėrsa Lars e pėrdori Metallican pėr bandėn e tij.

NIRVANA, ėshtė gjendje e pėrmendur nga budizmi si ēasti i krijimit tė lumturisė ideale tė arritur prej asgjėsimit tė dėshirave vetjake.

OASIS, sipas origjinės britanike vendase kishte kuptimin e njė kompanie taksish nė Manēester, tė njė linje veshjesh pėr femra, tė njė lokali indian dhe tė njė klubi ku “The Beatles” luanin nė fillimet e tyre.

PINK FLOYD, e mori emrin prej dy legjendave tė bluzit nė Xhorxhia, Pink Andersonit dhe Floyd Cuncilit, pasi nė fillimet e saj banda e shihte veten si njė grup bluzi.

R.E.M., sipas studimeve tė ėndrrave, ky term i referohet lėvizjes sė shpejtė tė syve gjatė gjumit, kur personi qė po fle ėshtė duke ėndėrruar. Anėtari i bandės Michael Stipe shprehej se nuk kishte asnjė arsye pėrse banda ishte emėruar kėshtu.

THE ROLLING STONES, u quajtėn kėshtu prej njė kėnge bluz tė Howlin Wolf, tė cilėn Keith Richards e pėlqente shumė nė versionin e regjistruar prej Muddy Waters.

U2 ka tri mundėsi pėr emėrimin e kėtij grupi muzikor. Sė pari mund tė ketė ardhur prej aeroplanėve spiunė tė Shteteve tė Bashkuara tė krijuar nė vitet 1960. Sė dyti i referohet shprehjes sė shkurtuar “You too” (edhe ti), pėr tė cilėsuar rolin e rėndėsishėm qė luan audienca nė pėrvojėn muzikore. Sė treti, U2 ėshtė njė formė papunėsie nė Irlandė.

DEEP PURPLE, e mori emrin pėr shkak se gjyshja e Ritchie Blackmore pėlqente kėngėn “Deep Purple” tė Bing Crosby.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 20/10/2018, 00:04