Kur ėshtė “ora e shenjtė e seksit” pėr meshkujt

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Kur ėshtė “ora e shenjtė e seksit” pėr meshkujt

Mesazh nga Vizitor prej 16/5/2013, 10:20Ora e dashurisė e partnerit tėnd rregullohet kryesisht nga sekretimi i testosteronit dhe e arrin cakun e vet nė mėngjes - shpjegon seksologu Mauricio Bossi.
Pėr kėtė arsye ndodh se partneri tė propozojė pėr intimitet sapo zgjohesh nė mėngjes. Nė realitet, nė qoftė se do tė pėrjetosh njė marrėdhėnie mė intensive, duhet tė shkosh pas kėrkesės sė tij.

Pėrveē se janė tė dy partnerėt tė ēlodhur, ai nė orėt e para tė mėngjesit ka njė shtim prej 30% tė hormonit tė dėshirės. Herėve tė tjera mos u anko se pse ai, pas perėndimit tė diellit ėshtė i vakėt ose i privuar nga iniciativa: tashmė ti e di qė nuk ėshtė problemi vetėm tek lodhja.

Biologu gjerman Liebe & Beziehungsblog, konfirmon se “ora e shenjtė e seksit”, ėshtė nga 8 deri nė 9 tė mėngjesit, kohė kur gjaku i mashkullit shpėrthen nga testosteroni, por nė orėn 7 tė mėngjesit ėshtė momenti kur pėrqendrimi i hormoneve nė gjak ėshtė pothuajse 6 herė mė i lartė se pjesėn e mbetur tė ditės. Kjo u mundėson partnerėve njė seks mė tė kėnaqshėm dhe njė lidhje mė tė fortė si nė intimitet, ashtu edhe nė dashuri, pasi qetėsia u dhuron atyre mė shumė ngrohtėsi. Nga ana tjetėr, hormonet u dhurojnė atyre mė shumė eksitim.

“Nuk e di se kur mund tė ishte kohė mė e mirė se kjo qė ne kemi konstatuar pėr tė bėrė seks, pasi deri tani te tė gjitha ēiftet ka pasur njė ndikim mė se pozitiv”, pėrfundon shprehet specialisti Alessandri Di Gregorio.

Ka tė ngjarė qė ju nuk e dini se pėr mashkullin ekziston edhe njė kulm stinor negativ. Pėr shkak tė natyrės qė ‘zgjohet’, pranvera ėshtė stina mė delikate pėr erosin, kur testeteroni, nė fakt arrin nivelin mė tė ulėt tė vitit. /Telegrafi/


    Ora ėshtė 10/12/2018, 03:29