Gabimet qė duhen shmangur

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Gabimet qė duhen shmangur

Mesazh nga Vizitor prej 16/5/2013, 07:27Manuale se ēfarė duhet bėrė nuk ka. Por pėr tė shmangur qė ballafaqimi tė shndėrrohet nė njė ndeshje, ėshtė themelore tė mos biem nė disa gabime.
Ekspertėt kanė arritur nė pėrfundimin:

* Mos gjykoni rregullisht nė lidhje me tė shkuarėn, pėrqendrohuni nė pikėn e diskutimit dhe bini nė ujdi.
* Mos i gjykoni vetėm negativisht sjelljet e tjetrit. Pėrpiquni tė shikoni mundėsitė.
* Mos thoni vetėm ‘Kėshtu nuk ėshtė nė rregull’, por sugjeroni njė alternativė. Pėr shembull, mendoni pėr mirėqenien e ēiftit dhe mos u pėrqendron i nė pikėvėshtrime egocentrike. Pėrmbylleni ēdo diskutim me njė projekt .Mundėsisht kthejuni argumentit kur tė keni qetėsinė e nevojshme.
* Mos idealizoni pavarėsinė tuaj. Ta theksosh shumė, do tė shotė ta shndėrrosh nė largim.
* Mos u mbėshtetni nė zakone: vlerėsoni qėndrimin tuaj nė mėnyrė objektive.
* Mos e poshtėroni kurrė partnerin pėrpara personave tė tretė.
* Mos hyni nė garė me partnerin, sukseset e tij duhet t'i shihni si nxitės dhe jo duke u treguar ziliqarė.
* Mos harroni kurrė qė ēifti jeton nga erosi dhe qė ėshtė shumė e rėndėsishme ta mbani pranė.
* Mos i vetėcensuroni nevojat tuaja psikologjike ose seksuale, por shprehin i haptas.
* Mos kini frikė nga emocionet negative: janė edhe ato pjesė e marrėdhėnies.
* Mos lejoni miqtė dhe tė afėrmit (pėrfshirė edhe fėmijėt) t'ju bezdisin dhe fusin hundėt: ēifti ka nevojė pėr hapėsirė tėrėsisht tė tijėn.
* Mos e vini kurrė partnerin pėrballė pėrjashtimit. Njė zgjidhje e sforcuar mund tė lėrė pas jush njė varg frustracionesh. /Telegrafi/


    Ora ėshtė 17/8/2018, 09:35