Pėr ēdo tė qeshur njė karakter mė vete!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pėr ēdo tė qeshur njė karakter mė vete!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 9/5/2013, 09:35Ėshtė pikėrisht njė studim i kryer nga marka e verės Lambrini ai qe tregon se mund te mėsojmė shume nga njė person vetėm duke pare mėnyrėn e te qeshurės. Ja llojet e qeshjes dhe karakteristikat pėr secilėn.

E qeshura me shpirt

Kur qeshni me shpirt dhe frymėmarrja thuajse bllokohet, kordat e zėrit duket sikur mbyllen dhe del vetėm njė fėrshėllime e vogėl nga goja. Kjo lloj te qeshuri ėshtė rezultat i njė heshtjeje te gjate neper vite.

E qeshura “idiote” dhe ngjitėse

Nėse keni njė te qeshur te ēuditshme dhe i bėni te qeshin gjithė ata qe iu rrethojnė do te thotė qe dėshironi te bini ne sy. Nga ana tjetėr kjo mund te tregoje edhe se jeni njė person argėtues dhe i shoqėrueshėm.

E qeshura "pa jete"

Goja hapet pėr te qeshur, por kjo behet e sforcuar. Kjo tregon se ju e bėni kėtė pėr t’u dukur ose pėr te shprehur mirėsjelljen.

Nėnqeshja

Nėnqeshja ėshtė njė forme turpi apo dėshira pėr t’u pare nga te tjerėt si njė person “i mire”.

Gajasja

Pa dyshim qe e qeshura e forte deri ne gajasje tregon njė dėshirė te zjarrte pėr t’u dėgjuar dhe pėr t’u admiruar nga te tjerėt.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 11:47