ne dashuri ka me shum xholezi

Share
avatar
mashkullor
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 06/05/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 3
<b>Pikėt</b> Pikėt : 10
<b>Votat</b> Votat : 0
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : gjithmon ti do jesh ne zemren tim gjithmon ti do jesh loti im sepse je engjelli ime ne kete jet

Kiss ne dashuri ka me shum xholezi

Mesazh nga mashkullor prej 9/5/2013, 07:59

kur dashurohem javet e para te dashurish duken ditet me te lumtur ne jeten ton, pas ca javesh ferron xholezia ne dashuri si cdo dashuri qe ka edhe xholezi por nuk eshte mir te jemi xheloz per kete gje kur dashurohesh nuk duhet te kemi xhelozi ndaj jetes tend qe te don me zemre ske qe behesh zheloz me te dashuren duhet sa me shum te mos behem shum xheloze se pastaj nje fjal mund te prish cdo gje cdo kujtim te bukursi lulja pa uje jam un pa ty engjelli ime te dua veq ty shpirti ime do jet vetem i joti zemra ime do rreh vetem per ty sepse ke lindur veq per mu, nje dit larg meje do ishte dita ime me e keq ne ne jet sepes smundem te mar frym ac nje min pa ty smundem te fle ac nje min i qet pa ty se je drita e syve te mi te dua shpirt te dua jet

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Kiss Re: ne dashuri ka me shum xholezi

Mesazh nga Burrelsja prej 14/7/2013, 12:12

Shumė prej nesh, kush mė shumė e kush mė pak, ėshtė ndier xheloz pėr partnerin kur ka kuptuar se ai ka kėrkuar tė krijojė njė marrėdhėnie, i ėshtė pėrgjigjur "ngacmimit" tė dikujt tjetėr, ose ėshtė larguar prej nesh pėr tė patur njė lidhje tė re. Kur e dėshiron shumė njė person, nuk do qė ta humbasėsh atė.
Deshiron ta kesh pran teje pergjigthmon?
Pėr ta mbajtur pranė, pėr ta mbrojtur marrėdhėnien, kontrollon sjelljen e partnerit, bėhesh xheloze. Nė disa raste xhelozia mund tė jetė e bazuar nė "fakte", nė raste tė tjera ne mund tė jemi shkaku i saj. Xhelozia nuk ėshtė e njėanshme. Jo vetėm femra, por edhe mashkulli ėshtė xheloz... Shpesh neve na ėshtė thėnė ose kemi dėgjuar t'i thuhet dikujt. "Nuk mė pėlqeu mėnyra se si tė pa ai tipi...". "Mos ta kthesh kokėn as majtas, as djathtas...". "Je veshur kėshtu qė tė biesh nė sy". "Paske ndonjė variant sot?". "Duhet tė qėndrosh nė shtėpi dhe tė merresh me fėmijėt...". "Nuk mė pėlqen tė punosh aty sepse ka shumė meshkuj, madje edhe...". "Do tė tė vras nėse marr vesh gjė...". "E vrava sepse mė tradhtonte..." etj.Pėrse mashkulli ėshtė xheloz nė marrėdhėnien me partneren?
Nėse partneri nuk ėshtė i sigurt nė marrėdhėnien e tij me partneren, ka shumė mundėsi qė tė ndihet i kėrcėnuar nga prania e meshkujve tė tjerė nė jetėn e saj. Pasiguria pėr tė ardhmen e lidhjes shkakton xhelozinė. Kjo formė e xhelozisė mund tė jetė njė ndėr treguesit e periudhės sė vėshtirė qė kalon marrėdhėnia. Nė kėto kushte, xhelozia mjegullon pamjen dhe nuk tė lejon tė kuptosh atė qė po ngjet realisht me tė dy partnerėt.

Xhelozia dhe pėrkushtimi i partneres
Nėse pėrkushtimi ndaj partnerit ėshtė nė nivele tė ulėta, ka shumė mundėsi qė ai tė reagojė ndaj saj me xhelozi. Partneri, i cili merr pak vėmendje dhe dashuri, do tė vihet nė kėrkim tė shkaqeve: Pėrse ajo nuk mė do si mė parė? Pėrse ka ndryshuar? Dhe nė fakt, mendja shkon pėr keq: Mund tė jetė dikush tjetėr ėshtė nė jetėn e saj. Njė mendim i tillė mund tė mjaftojė pėr tė "minuar" paqen shpirtėrore dhe pėr t'i dhėnė goditjen e parė lidhjes.

Xhelozia dhe tiparet e partneres
Nėse partnerja ėshtė miqėsore, hyn shpejt nė komunikim, tėrheq vėmendjen e meshkujve, partneri do tė ndihet i kėrcėnuar. Ai e interpreton sjelljen e partneres si provokim dhe i sheh meshkujt e tjerė si rivalė tė mundshėm, tė cilėt mund tė paraqesin interes pėr partneren e tij. Pėr shkak tė frikės dhe inferioritetit, ai shfaq xhelozi pėr partneren nė marrėdhėniet qė ajo krijon dhe do tė fitojė sa mė shumė nga vėmendja e saj.

Xhelozia dhe historitė e mėparshme tė partneres
Nėse partnerja nuk ka qenė e qėndrueshme nė lidhjet e mėparshme, partneri priret tė mendojė se ajo mund tė jeXhelozia dhe dėshira pėr kontroll
Nėse partneri kėrkon tė ketė kontroll nė jetėn e partneres dhe ajo ka thėnė "po" pėr ēdo vendim qė ai ka marrė pėr tė, ai do tė tregohet xheloz nėse ka pak mundėsi tė kontrollojė atė qė partnerja bėn. Ai do tė bėhet xheloz pėr shkak tė mungesės sė kontrollit.

Xhelozia dhe modelet nė familje
Nėse partneri ėshtė rritur nė njė familje ku babai ka reagur me xhelozi ndaj nėnės, edhe ai do tė priret tė imitojė modelin e babait nė marrėdhėnien e tij me partneren. Ndikimi i modelit prindėror vazhdon tė jetė i pranishėm nė jetėn tonė, edhe kur nuk jemi mė fėmijė. Gjithashtu, edhe modelet e shokėve apo tė tė afėrmėve tė tjerė ndikojnė nė sjelljen tonė. Nėse miqtė e partnerit priren tė jenė xhelozė me partneret e tyre, kjo do tė jetė njė arsye mė shumė qė ai tė jetė xheloz me partneren e tij.


tė e paqėndrueshme edhe me tė dhe mund ta lėrė pėr dikė qė mund t'i pėrgjigjet mė mirė shijeve tė saj.

Xhelozia dhe historitė e mėparshme tė partnerit
Nėse edhe nė marrėdhėniet e mėparshme mashkulli ka qenė xheloz, ai do tė vazhdojė tė shfaqė xhelozi edhe nė lidhjen nė vazhdim. Nė disa raste xhelozia mund tė shkaktohet nga sjellja e partneres ose nga shkaqe tė jashtme, ndėrsa nė raste tė tjera ajo ėshtė tipar i mashkullit dhe ka nevojė tė trajtohet.
Xhelozia dhe pėrfundimi i lidhjes
Nėse lidhja po shkon drejt fundit dhe partnerėt nuk kanė forcėn e duhur pėr t'i thėnė gjėrat nė sy, pėr tė qenė sa mė tė hapur dhe tė drejtpėrdrejtė, ai do tė nisė t'i nxijė jetėn partneres me skena xhelozie, derisa ajo ose ai tė thotė fjalėn e fundit.

Ti dhe xhelozia. Si mund ta zbutėsh xhelozinė
- Mbrojtja mė e mirė kundėr xhelozisė ėshtė ruajtja e marrėdhėnies. Nėse dashuria mbahet gjallė, nėse partnerėt janė tė pėrkushtuar ndaj njėri-tjetrit, nėse e kanė njėri-tjetrin nė qendėr tė vėmendjes nė lidhjen e tyre, nuk ka vend pėr xhelozinė e sėmurė.
- Kontrollo mendimet dhe imagjinatėn: me kė ėshtė ai? Ēfarė ėshtė duke bėrė? Ti mund tė kuptosh qė nė disa raste disa "lojėra" mund tė luhen nga partneri pėr tė tė bėrė xheloze, qė partneri mund tė jetė shumė i dhėnė pas vetes dhe nė disa raste mund tė mos tregojė ndaj teje kujdesin e duhur. Njė episod, njė mendim i vetėm mund tė bėhet shkak pėr njė "telenovelė" tė njė jete tė dyfishtė tė partnerit. Nė kėtė mėnyrė ti i hedh benzinė zjarrit, shqetėson veten dhe partnerin.
- Mos e "pėrdorni" xhelozinė si tregues tė dashurisė. Xhelozia e vazhdueshme nuk nėnkupton dashuri tė vazhdueshme. Xhelozia reflekton nevojat e tua, dėshirėn pėr tė ruajtur atė qė ti e dėshiron pėr momentin dhe kėrkesat pėr atė qė do tė sjellė e
ardhmja. Xhelozia reflekton interesat personale dhe dashurinė pėr veten sesa dashurinė reciproke.
- Hidh njė shikim pas nė marrėdhėniet e tua: ke qenė xheloze edhe nė marrėdhėniet e mėparshme, apo vetėm nė kėtė marrėdhėnie? Nėse pėr ēdo partner je ndier xheloze, duhet tė jesh mė e kujdesshme pėr akuzat qė bėn. Je ti qė e paragjyon partnerin, je ti qė sheh nė sjelljen e tij atė qė pret tė shohėsh, duke mos i dhėnė rėndėsinė e duhur aspekteve tė tjera tė sjelljes sė tij.

Mos u hidh nė sulm nėse e sheh qė partneri yt ėshtė duke flirtuar me dikė:
Tregoji sesi u ndjeve, tregoji sesa i rėndėsishėm ėshtė ai pėr ty dhe qė dėshiron tė vazhdosh marrėdhėnien nė kohė. Mos u bė qaramane. Jo tė gjithė meshkujt janė nė gjendje t'i bėjnė ballė gruas nė njė situatė tė tillė. Dhe si vetėmbrojtje zgjedhin "ngritjen e zėrit" ose i kujtojnė asaj njė histori tė "vjetėr". Nėse ju nuk sulmoni, do ta keni mė tė lehtė tė komunikoni me partnerin tuaj. Ndershmėria shpesh ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė pėrballuar xhelozinė.

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Kiss Re: ne dashuri ka me shum xholezi

Mesazh nga Burrelsja prej 14/7/2013, 12:12

Xhelozia ndaj bashkėshortit


Jeta edhe pse dinamike, shtėpia pėr muslimanet nuk ėshtė njė stacion ku familjarėt vetėm takohen rastėsisht, por ėshtė vend i rehatisė, apo njė pallat i dashur pėr familjen. Edhe nėsė shtėpia ėshtė e thjeshtė e pajisur vetėm me gjėrat e nevojshme pėr njė jetė tė kėndshme, kur udhėheqėsja e asaj shtėpie ėshtė e kėndeshme, pamja e shtėpisė merr pamje edhe mė tė bukur.
Sa e helmojnė jetėn e tyre femrat xheloze ndaj bashkėshortit, vetėm me skema tė pėrfytyruera, e vazhdojnė duke ndėrtuar folen e dyshimeve. Pastaj ku ėshtė buzėqeshja qė u zėvėndesua mė pamje tė zymtė e me dyshim?! Ku janė fjalėt e ėmbla qė u zėvendėsuan mė pyetje e kėrcėnim?! Ku ėshtė shtylla e familjes qė u rrėnua deri nė themel!?
A harrojmė sė ēdo njeri ėshtė nėn vėzhgimin e Allahut? Se ēdo njeri ka dy pėrcjellės melek, se ēdo njeri ka dėshmitar trupin e vet? A harrojmė sė “shoqet” janė llafazane dhe janė tė pakta ato qė mundohen ta shuajnė zjarrin nėpėr familje, e ndonjėherė edhe i fryejnė mė shumė?
Motra muslimane! Po qetė tė pamartuara Allahu ju shpėrbleftė pėr durimin dhe ruajtjen e nderit, e po qetė tė martuara, mos harroni sė tė fshehtat e familjes diskutohen nė familje, pėrndryshe ose zgjedhje e shoqėrisė sė mirė, ose durim.
E gruas ėshtė ta zbukuroj shtėpinė me mund e mė dashuri, me sinqeritet e thjeshtėsi, tė kėrkoj ndihmen e Allahut qė nė shtėpi tė mbretėroj paqa, e kjo ėshtė thelbi i lumturisė sė gruas dhe i gjithė familjes.
Tė mos marrim shembuj nėper seriale, seriale tė cilat nuk duhet as tė gjejnė hapėsirė nė shtėpitė tona, por tė marrim shembuj nga jeta e grave tė para, tė lexojmė biografitė e sahabėve, e jo tė bėjmė krahasimin e sahabėve me bashkėshortin tonė por personi qė sė pari duhet krahasuar tė jemi vet ne. E mė ndihmen e Allahut tė fillojmė njė jetė tė re mė pamje tė re. Allahu sjelltė paqe nėpėr shtėpitė e ēdo muslimani. Amin!

Sponsored content

Kiss Re: ne dashuri ka me shum xholezi

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 15/12/2018, 22:25