Dhjetė rregulla pėr njė takim ideal

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Dhjetė rregulla pėr njė takim ideal

Mesazh nga Vizitor prej 8/5/2013, 07:46Mendoni se motivi pėr tė cilin jeni beqar ėshtė vetėm mungesa e eksperiencės dhe “trajnimi”? Ne do t’iu paraqesim disa rregulla, tė cilat ju kėshillojnė pėr njė takim perfekt.
Pasi tė mėsoni kėto sekrete, ju nuk do tė keni mė asnjė vėshtirėsi pėr tė pasur njė raport ideal. Takimet e kėndshme do tė forcojnė marrėdhėnien tuaj dhe do t’i tregojnė partnerit qė ju jeni njė person interesant dhe tėrheqės.

1. Jini tė sjellshėm dhe alegro
Pėr tė pasur njė takim tė kėndshėm duhet tė siguroheni qė gjithēka ėshtė shumė e thjeshtė dhe nė tė njėjtėn kohė krijuese. Ky ėshtė njė ndėr rregullat qė duhet tė bini mė shumė dakord. Por duhet tė bėni kujdes, nuk ėshtė mirė qė tė flisni gjatė gjithė kohės.

2. Kujdes me pėrputhshmėrinė
Edhe pse mund tė jeni tė tėrhequr nga dikush qė ėshtė komplet ndryshe nga ju, duhet tė kuptoni qė do tė jetė e vėshtirė ta bėni argėtuese njė bisedė. Nėse vėrtet dėshironi ta provoni, planifikoni njė takim interesant pėr tė. Pėr shembull, nėse partneri juaj ėshtė i interesuar pėr muzikėn klasike, nė njė mbrėmje mund tė shkoni nė opera.

3. Zgjidhni veshjen e duhur
Nėse partneri juaj do tė vendosė vendin e takimit, atėherė gjeni njė mėnyrė pėr tė zbuluar disa informacione rreth vendit pėr tė kuptuar se si tė visheni. Nė rastin kur vendi ėshtė shumė sekret, vishni njė veshje neutrale (xhinse, kėpucė komode, bėni njė make-up tė thjeshtė).

4. Jini alegro
Nuk ėshtė se duhet ta ekzagjeroni dhe tė qeshni pėr ēdo gjė dhe tė filloni tė tregoni barsoleta. Ėshtė e nevojshme qė tė merrni pjesė nė bisedė dhe tė mos i merrni gjėrat shumė seriozisht ēdo herė qė hapet njė bisedė. Bėjeni atmosferėn qetėsuese me tema tė thjeshta pėr t’u diskutuar nga tė dy.

5. Mos dominoni nė bashkėbisedim
Edhe pse mund tė keni njė sėrė gjėrash qė doni t’ia thoni, mos e monopolizoni bisedėn, duke mos i lėnė asnjė moment tjetrit pėr tė shprehur opinionin e tij.

6. Jini tė qetė dhe tė durueshėm
Pėr tė pasur njė takim tė suksesshėm, duhet tė jeni tė qetė dhe tė durueshėm. Nuk e keni me nxitim, ndaj mos u ngutni. (P.S.: Mos flisni pėr plane martese dhe fėmijė gjatė ngrėnies sė ėmbėlsirės.)

7. Jini realistė
Mos prisni shumė nga njė takim “i varfėr”. Fakti se ju ka zgjedhur ju qė t’ju takojė nuk do tė thotė qė do tė lidheni bashkė.

8. Flisni rastėsisht
Jini njė shoqėrues i mirė pėr partnerin dhe mos e detyroni t’u pėrgjigjet pyetjeve qė janė pėr t’u evituar. Edhe pse doni tė dini disa gjėra, pėrpiquni tė pranoni edhe “no comment” si pėrgjigje.

9. Jini me edukatė
Mbase nuk ishte njė ide e mirė pėr t’u takuar me tė dhe ndoshta nuk do ta pėrsėrisni mė kėtė gabim, por nuk keni asnjė motiv tė silleni e pasjellshme dhe e vrazhdė, apo e ēiltėr. Nėse doni tė shkoni, provoni tė shpikni njė alibi tė besueshme dhe ikni nė heshtje.

10. Komplimentet, ēelėsi i suksesit
I thoni partnerit gjėrat qė ju pėlqeni tek ai. Jini delikatė dhe bėni qė ai tė kuptojė qė ju ka impresionuar. Nė kėtė mėnyrė do tė jetė shumė e thjeshtė tė kaloni nė hapa tė tjerė. /Telegrafi/


    Ora ėshtė 17/10/2018, 10:43