Zbulohet medikamenti qė ndalon meshkujt tė joshen

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Zbulohet medikamenti qė ndalon meshkujt tė joshen

Mesazh nga Vizitor prej 2/5/2013, 07:52Njė studim nga ana e profesorėve nė Japoni ka zbuluar njė ilaē qė mund tė ndalojė njė mashkull tė joshet dhe devijohet nga femrat tėrheqėse.
Profesorėt nga Universiteti Kyushu kėrkuan pėr tė provuar se si ndryshon mendja e tyre duke marrė antibiotikun, minocycline.

Ata ngritėn kurthe duke pėrdorur tetė fotot e femrave tėrheqėse, dhe morėn nė studim 98 pjesėmarrės meshkuj qė u ndanė nė dy grupe. Duke parė nė njė foto qė tregon fytyrėn e njė femre, lojtarėve meshkuj u tha qė tė zgjedhin se sa nga 1300 jen ata do tė japin pėr ēdo femėr.

Rezultatet tregojnė se sjellja tek meshkujt u rrit nė mėnyrė tė konsiderueshme nė lidhje me atraktivitetin e perceptuar pėr femrėn. Meshkujt tė cilėt morėn ilaēin minocycline kishin mė pak tė ngjarė qė tė besojnė tek gratė tėrheqėse dhe pėr t’u dhėnė atyre tė holla. /Telegrafi/


    Ora ėshtė 17/8/2018, 09:35