Klikimet me mouse djegin kalori?!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Klikimet me mouse djegin kalori?!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 1/5/2013, 15:14A e kishit menduar ndonjėherė se edhe duke ndenjur ne zyre para kompjuterit mund te humbnit disa kilogramė? Po, po ėshtė e vėrtetė. Studiuesit kane pėrllogaritur se sa kalori digjen gjate njė klikimi me mouse.

Ne fakt shume ankohen se nuk mund te humbin ne peshe kur qėndrojnė gjithė ditėn ne zyre. Fatmirėsisht ndėrkohė qe jeni para kompjuterit ju nuk mbeteni inaktive. Pse? Sepse klikimi i mouse-it ėshtė sporti me i ri pėr t’u dobėsuar.

Ēėshtja nuk ėshtė banale, por e vėrtetė. Sa kalori digjen? Studiuesit kane bere njė llogaritje te tille. Njė klikim i vetėm ve ne pune 11,7 gram muskuj. Me pas studimi ndėrlikohet edhe me tepėr duke folur pėr mikrobe, Adenosine Triphosphate, molekula, qeliza dhe energji. Pas llogaritjeve te shumta pėrfundimi ka qene ky. Pėr njė klikim mouse-i harxhohen 1,42 kalori. Pra pėr te humbur peshėn tuaj do duheshin rreth 390.000 klikime. Me siguri qe njė pjese e lexuesve tashme do mbajnė shėnim ēdo klikim. Duhet thėnė se njė ore ecje djeg 700-1000 kalori.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 15:49