Meshkujt janė mė romantikė sesa femrat

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Meshkujt janė mė romantikė sesa femrat

Mesazh nga Vizitor prej 25/4/2013, 16:44Munden edhe tė harrojnė kur e keni ditėlindjen, si dhe dhuratėn pėr 8 Mars ta blejnė nė momentin e fundit, por pjesėtarėt e gjinisė mė tė fortė janė mė romantikė sesa femrat.
Kėshtu, 48% prej tyre, tė paktėn njė herė nė jetė, janė dashuruar nė shikim tė parė, derisa e njėjta gjė u ka ndodhur vetėm 28% tė femrave. Kėtė e thotė njė studim i Universitetit tė Uashingtonit dhe tė atij tė Virxhinisė, tė bėrė nė 10.000 njerėz.

Rezultatet e studimit janė botuar nė librin “The Normal Bar”, i cili analizon mitet mė tė shpeshta qė kanė tė bėjnė me marrėdhėniet e dashurisė, sikur qė ėshtė miti se meshkujt nuk janė romantikė, shkruan “Daily Mail”.

Megjithatė, prirja kah njė rėnie mė e shpeshtė nė dashuri rezulton me atė qė meshkujt tė jenė edhe mė tė prirė pėr tradhti, kėshtu qė studimi ka treguar qė 1/3 e meshkujve kanė tradhtuar tė dashurėn e tyre. Shumica e meshkujve dhe femrave mendojnė sesi mashtrimi, i cili nuk bėhet me ndjenja, por vetėm me trup, nuk ėshtė edhe aq i tmerrshėm, por me kėtė me gjasė nuk do tė pajtoheshin partneret e tyre. Kėshtu, njė numėr i madh i pjesėmarrėsve nė studim mendojnė se tradhtia nėnkupton edhe emocionet.

Rreth 74% tė njerėzve nė lidhje thonė se janė tė lumtur, derisa 66% prej tyre besojnė se partneri i tyre aktual ėshtė “shpirti binjak” i tyre.

Karakteristika mė e rėndėsishme e njė lidhjeje tė mirė ėshtė komunikimi i mirė, kurse daljet e rregullta, puthjet epshore, masazhet dhe kėmbimi i ledhatimeve janė mėnyra pėr ruajtjen e epshit dhe afėrsisė. /Telegrafi/


    Ora ėshtė 18/6/2018, 22:45