Pesė stereotipat e femrave nė mendjen e njė mashkulli

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Pesė stereotipat e femrave nė mendjen e njė mashkulli

Mesazh nga Vizitor prej 17/4/2013, 08:04Kur janė me shoqėrinė ose me kolegėt e tyre tė punės, meshkujt mund ta kategorizojnė ēdo femėr qė e njohin nė kėto kategori tė caktuara.
Vajza e mirė
Kjo ėshtė gjithnjė e ėmbėl dhe e kujdesshme. Kėtė vajzė e duan tė gjithė dhe zakonisht nuk fillojnė lidhje me tė, pėr shkak se ėshtė njė person shumė i mirė dhe shumė e sjellshme. Tė gjithėve u pėlqen tė shoqėrohen me tė, por asgjė mė shumė.

Femra 'rezervė'
Kjo ėshtė njėra nga mikeshat qė ata e kanė vetėm pėr ato raste kur nuk janė duke u parė me dikė tjetėr. Ata flirtojnė tėrė kohėn me tė, madje edhe dalin nė takim me tė nganjėherė, vetėm sa pėr ta ruajtur kontaktin me tė, nė mėnyrė qė ta kenė tė gatshme pėr ato kohė kur mbeten vetėm.

Femra e paarritshme
Kjo ėshtė ajo femra e bukur dhe e mrekullueshme, e cila e bėn ēdonjėrin tė dridhet. Ajo ka shumė vetėbesim dhe ėshtė shumė atraktive. Ajo ėshtė ai tip i femrės, sė cilės i afrohen vetėm meshkujt e fortė dhe tė gjithė tė tjerėt as nuk i afrohen nga frika e refuzimit.

Femra qė mendon se ėshtė e bukur
Kjo ėshtė ajo qė zakonisht bėhet pre e shakave ndėrmjet meshkujve. Ajo mendon se ėshtė shumė e bukur dhe sillet si njė mendjemadhe e papėrmirėsueshme, duke u bėrė pikėrisht pėr kėtė shkak pjesė e humorit tė tyre, sepse ajo nė fakt nuk ėshtė aspak e bukur sa mendon.

Femra e pėrsosur
Asnjė mashkull nuk e di definicionin e njė femre tė pėrsosur. Ndoshta pėr arsye se ai ndryshon te secili prej tyre. Megjithatė, nėse ai ėshtė i dashuruar plotėsisht nė njė femėr, atėherė ka shumė gjasa qė ajo tė jetė e pėrsosura e tij.

/Telegrafi/

    Ora ėshtė 18/9/2018, 22:53