30% e tė rinjve nė Shqipėri, seks para moshės 16-vjeēare

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje 30% e tė rinjve nė Shqipėri, seks para moshės 16-vjeēare

Mesazh nga Vizitor prej 16/4/2013, 07:39Rreth 30% e tė rinjve nė Shqipėri kanė kryer marrėdhėnie para moshės 16- vjeēare. Tė dhėnat i pėrkasin studimit tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė mbi “Pėrvojat Negative tė Fėmijėve”.
“Mes studentėve qė kanė raportuar se kanė pasur pėrvoja seksuale, pėrqindjet e djemve qė kishin filluar marrėdhėniet seksuale para ose deri nė moshėn 16 vjeē ka qenė dukshėm i lartė nė krahasim me femrat. Pėrkatėsisht 44.8% pėr meshkujt dhe 31% pėr femrat”, shkruhet nė raportin e OBSH-sė.

Gjithashtu nga studimi rezulton se deri nė moshėn 18 vjeē njė i ri nė Shqipėri kryen marrėdhėnie me tre partner.

“Numri mesatar i partnerėve gjatė jetės seksuale ishte i ngjashėm mes meshkujve dhe femrave. Pėrkatėsisht 2.95 te meshkujt dhe 2.92 te femrat. Gjithashtu nuk kishte asnjė ndryshim mes meshkujve dhe femrave me lidhje me mė shumė se 3 partnerė tė ndryshėm seksualė”, citohet nė GSH.

Studentėt qė kanė lindur nė fshat dhe kanė kryer marrėdhėnie seksuale kanė rezultuar 8.7%, ndėrsa nė qytet 91.3%. /Tema/Telegrafi/    Ora ėshtė 18/10/2018, 16:47