Receta pėr ditėn e pėrkryer: 36 minuta punė dhe 106 minuta seks…

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Receta pėr ditėn e pėrkryer: 36 minuta punė dhe 106 minuta seks…

Mesazh nga Vizitor prej 14/4/2013, 13:49Rekomandimi vjen nga dy dijetarėt amerikanė, dr. Christian Kroll, hulumtues nė “Jacobs University Bremen” dhe Dr. Sebastian Pokutta, shkencėtar nė “Georgia Institute of Technology”, tė cilėt janė pėrkushtuar pėr tė klasifikuar aktivitetet e ditės sė bazuar nė kėnaqėsinė qė ato ofrojnė.

Kjo recetė studiuesve kėrkon njė proporcion adekuat tė kohės tė pėrkushtuar pėr punėn dhe hapėsirės pėr tė bėrė atė qė ju dėshironi.

Pėr tė plotėsuar gėzimet e jetės, pėr tė marrė maksimumin e mirėqenies dhe lumturinė, 106 minuta duhet kushtuar seksit, ndėrsa nė punė vetėm 36 minuta. Kėto janė rezultatet e njė studimi tė dedikuar pėr optimizimin e kohės nė ditė pėr tė promovuar jetesė tė mirė.

Metoda e dy studiuesve quhet Metoda e Rindėrtimit tė Ditės, dhe ėshtė e fokusuar nė ēėshtjet e mėdha tė jetės, tė tilla si puna, martesa, shitjet, dhe njohja e perceptimi emocional qė njerėzit kanė pėr jetėn e tyre. Kjo metodė u krijua nė vitin 2004, dhe me kėtė sistem janė analizuar 909 femra. Nė punėn e tyre, tė dy studiuesit kanė prezantuar njė analizė, e fokusuar gjithmonė nė perceptimin e mirėqenies, pėr optimizimin e kohės nė ditė qė zgjat 16 orė, pra duke pėrjashtuar periudhėn tetė-orėshe, pėr tė fjetur.

Tė dhėnat tregojnė njė tregues tė thjeshtė: njė ditė e pėrkryer duhet tė jetė e dedikuar pėr tė bėrė atė qė ne dėshironim. Dhe numrat nė dorė, pėr bėrjen optimale tė aktiviteteve tė ndryshme janė caktuar 36 minuta pėr tė punuar kundėr atyre 106 pėr seks. Gjithashtu, 82 minuta vlerėsohet se duhet kushtuar marrėdhėnieve sociale dhe 75 minuta pėr ushqim.

Pėr tė kuptuar se si receta e ditėve tona ėshtė larg nga kjo “dozė ideale” duhet tė dimė se puna jonė e pėrditshme na merr ne njė minimum prej 244 minuta nė ditė, ndėrsa ne kushtojmė pėr aktivitetet tona tė preferuara mė pak se 7 minuta. Me pak fjalė, pėrqindja ideale midis detyrės dhe kėnaqėsisė ėshtė vite drite larg. /Telegrafi/

    Ora ėshtė 15/7/2018, 21:09