Shqipėria e 25 nė Europė dhe 48 nė Botė!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Shqipėria e 25 nė Europė dhe 48 nė Botė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 12/4/2013, 15:23

Shqipėria e 25 nė Europė dhe 48 nė Botė! De-biazi2-300x224

Kombėtarja shqiptare e futbollit ka bėrė njė kapėrcim rekord nė renditjen e FIFA-s, duke ngjitur plot 16 shkallė njėherėsh pėr muajin e fundit prillin, qė ėshtė arritja mė e madhe e kuqezinjve tanė nė kėtė drejtim.

Dy fitoret e fundit radhazi, 1-0 tė kualifikueses me Norvegjinė nė Oslo dhe 4-1 tė miqėsores me Lituaninė nė Tiranė, kanė mundėsuar kėtė arritje mbresėlėnėse, qė gėzon tėrė shqiptarėt, kudo ata janė. Muajin e kaluar kuqezinjtė renditeshin nė vendin e 64-t tė FIFA-s.

Shqipėria edhe nė nivelin kontinental atė tė UEFA-sė, ka shėnuar ngritje tė dukshme tani ėshtė numėr 25 nė kontinentin e vjetėr, qė po ashtu shėnon rritje. Kombėtarja ka lėnė pas vetes edhe Slloveninė e grupit tonė eliminator, qė pozicionohet e 55-ta pėr muajin prill, ndėrsa pėrpara kemi vetėm Zvicrėn e vendit tė 15-tė dhe Norvegjinė e vendit tė 30-tė.

Humbja ndaj nesh i ka shkaktuar zbritjen me njė pozicion skuadrės norvegjeze. Veē faktit se tashmė jemi nė valle pėr njė vend nė Botėrorin e Brazilit, skuadra e Xhani de Biazit ka thyer njė tjetėr tabu, duke arritur njė rezultat rekord. Njė renditje e jashtėzakonshme e kuqezinjve qė asnjėherė nė historinė e tyre nuk janė ngjitur nė njė shkallė tė tillė.

E shumta qė kuqezinjtė kanė arritur ėshtė vendi 50 nė vitin 2011, ndėrkohė qė kėtė herė do tė jemi tė 48-ėt nė rastin mė tė mirė, duke treguar edhe njė herė progresionin e kuqezinjve kėto eliminatore tė Botėrorit tė 2014-ės. Koefiēentėt po i japin tė drejtė Xhani De Biazit qė ditė pas dite, po tregon se ka ngritur njė skuadėr me themele. Shifrat dhe rezultatet nuk mund tė mohohen. /SportiShqiptar/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 22/8/2019, 06:57