Dashuria dhe 5 rregullat qė duhen shkelur!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dashuria dhe 5 rregullat qė duhen shkelur!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/4/2013, 16:04Pėr tė qetėsuar gjakrat, dikush i drejtohet njė tė afėrmi apo njė shoku mė me eksperiencė, pėr tė marrė disa rekomandime pėr mėnyrėn e sjelljes.

Por kėtė herė, ndryshe nga mė parė, studiuesit amerikanė kanė prezantuar njė seri rregullash qė duhet tė shkelen nga partnerėt, nė mėnyrė qė marrėdhėnia mes tyre tė jetė mė e qetė.

Rregulli 1: Pėrdorni vetėn e parė “unė” dhe jo vetėn e dytė “ti”, kur flisni me partnerin/en pėr njė ankesė. Fokusimi tek “unė”, mė tepėr se sa deklarata akuzuese ndaj tjetrit, shėrben pėr tė komunikuar mė qartė dhe qetė. Por opsioni mė i mirė ėshtė ai i vetės sė parė shumės, “ne”, me deklarata tė tipit: “ne duhet ta provojmė”, apo “ne duhet ta mendojmė”, pasi ndikojnė mė pozitivisht tek njėri-tjetri.

Rregulli 2: Kurrė mos shkoni nė shtrat tė inatosur. Studiuesit mendojnė se kjo rregull duhet pėrjashtuar. Tė flesh duke menduar pėr njė argument bėn qė tė ngrihesh mė i freskėt dhe ta trajtosh atė me qetėsi dhe jo atė qė ėshtė pretenduar, se kjo metodė tė bėn tė ngrihesh me argumenta pėr tė sulmuar tjetrin.

Rregulli 3: Mbėshtesni partnerin nė mėnyrė sa mė njerėzore. Ju duhet tė jeni atje kur partneri ka njė problem, qoftė njė mosmarrėveshje nė punė apo njė debat me miqtė. Por, sipas studiuesve, rregulla nė fjalė duhet shkelur pasi dhėnia e mbėshtetjes sė tepruar ndonjėherė mund tė jetė mė e dėmshme sesa tė japėsh fare pak.

Rregulli 4: Tregohuni tė sinqertė pėr ndjenjat tuaja. Mos e bėni! Njerėzit qė shpresojnė tė afrohen mė shumė me partnerin/en duke ndarė edhe mendimet mė personale mund ta fusin marrėdhėnien e tyre nė telashe. Jo mė kot quhet “sinqeritet brutal”. Ju nuk do t’i thoshit kurrė njė shoku, prindit, apo kolegut pėr ndjenjat tuaja pa marrė nė konsideratė ndjenjat e tyre. Kėshtu qė mos ia bėni kėtė as partnerit tuaj.

Rregulli 5: Dashuri do tė thotė tė mos kėrkosh kurrė falje. S’ėshtė e vėrtetė. Dashuria do tė thotė se duhet tė keni vullnetin pėr tė thėnė “mė fal”, edhe nėse s’e keni seriozisht, edhe nėse nuk doni t’i lėndoni ndjenjat tjetrit, edhe nėse mendoni se ndjenjat e tjetrit janė disi qesharake. Gjithėsesi, vrapimi me nxitim pėr tė kapur partnerin dhe pėr t’i kėrkuar falje teksa ėshtė duke hipur nė aeroplan funksionon vetėm nėpėr filma.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Dashuria dhe 5 rregullat qė duhen shkelur!

Mesazh nga Burrelsja prej 14/7/2013, 12:13

Rregulli 5: Dashuri do tė thotė tė mos kėrkosh kurrė falje. S’ėshtė e vėrtetė. Dashuria do tė thotė se duhet tė keni vullnetin pėr tė thėnė “mė fal”, edhe nėse s’e keni seriozisht, edhe nėse nuk doni t’i lėndoni ndjenjat tjetrit, edhe nėse mendoni se ndjenjat e tjetrit janė disi qesharake. Gjithėsesi, vrapimi me nxitim pėr tė kapur partnerin dhe pėr t’i kėrkuar falje teksa ėshtė duke hipur nė aeroplan funksionon vetėm nėpėr filma.

    Ora ėshtė 10/12/2018, 02:52