Katėr tradita qė mund t’i thyeni

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Katėr tradita qė mund t’i thyeni

Mesazh nga Vizitor prej 28/3/2013, 07:50Kur ėshtė puna pėr propozimin e martesės, edhe femrat, edhe meshkujt pajtohen se ėshtė mashkulli ai qė duhet tė propozojė. Megjithatė, ka shumė zakone tė tjera, tė cilat janė shndėrruar nė rregulla, por tė cilat jo domosdoshmėrisht janė tė duhura.
Ja disa tradita qė mund t'i thyeni dhe ta bėni femrėn e ėndrrave pėr vete:

1. Rregulla 3-ditore
Mos e aplikoni kėtė rregull ‘tė marrė’ tė telefonatave. Kjo i takon sė kaluarės dhe nė kohėn e rrjeteve sociale, telefonisė dhe mesazheve, nuk gjen aplikim kurrsesi. Rregulla e re: Telefonojeni kur tė ndiheni sikur doni ta bėni kėtė.

2. Gjithnjė paguani ju
Ju duhet tė jeni definitivisht ai qė paguan nė takimet e para, por mė vonė kjo nuk ėshtė e detyrueshme. Pa marrė parasysh qėndrimin tuaj nė lidhje me kėtė, tė paktėn shikoni nėse ajo ofrohet pėr tė paguar. Nėse e lejoni apo jo, ėshtė ēėshtje tjetėr, por kjo sigurisht se do tė thotė qė ajo ėshtė e pavarur.

3. Takimi pėr darkė
Duhet t'i ndryshojmė takimet qė janė takime nė darkė/drekė/kafe. Pse? Sepse janė shumė formale dhe tė mėrzitshme. Takimi i parė duhet tė jetė sa mė i thjeshtė dhe nė shėtitje pėr shembull, nė mėnyrė qė ju tė mundoheni ta njihni dhe jo ta shikoni tėrė kohėn trupin e saj.

4. Mos flisni pėr para
Kjo rregull duhet thyer gjithsesi. Nė takimet e para jo, por mė vonė ėshtė e domosdoshme qė tė flisni pėr paratė dhe gjendjen tuaj ekonomike, nė mėnyrė tė sinqertė, para se ta filloni njė lidhje afatgjate.

/Telegrafi/


Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Katėr tradita qė mund t’i thyeni

Mesazh nga Burrelsja prej 14/7/2013, 12:15

2. Gjithnjė paguani ju
Ju duhet tė jeni definitivisht ai qė paguan nė takimet e para, por mė vonė kjo nuk ėshtė e detyrueshme. Pa marrė parasysh qėndrimin tuaj nė lidhje me kėtė, tė paktėn shikoni nėse ajo ofrohet pėr tė paguar. Nėse e lejoni apo jo, ėshtė ēėshtje tjetėr, por kjo sigurisht se do tė thotė qė ajo ėshtė e pavarur.

    Ora ėshtė 17/8/2018, 09:35