Shqipėria fiton ndaj Norvegjisė, hero Hamdi Salihi (Video)

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Shqipėria fiton ndaj Norvegjisė, hero Hamdi Salihi (Video)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 22/3/2013, 23:51A keni besuar ndonjėherė nė ėndrra, ėshtė momenti tė zgjoheni sepse Shqipėria, tė paktėn pėr njė mbrėmje na e bėn ėndrrėn realitet, fiton nė Oslo ndaj Norvegjisė dhe e bėn jo me pragmatizėm por me lojė, me pasion, me zemėr dhe me 3 mijė tifozė kuqezi pas shpine, falė njė goli tė Hamdi Salihit, qė bėn 3 mijė kilometra nga Kina pėr tė na dhuruar njė nga mbrėmjet mė magjike nė historinė e futbollit tonė. Shqipėria 15 vjet mė vonė, rimerr atė qė fati i kishte hequr nė vitin 1998 dhe kėtė herė na dhuron tė gjithėve, jo mė njė ėndėrr por njė shprese reale.

Kombėtarja jonė ka shėnuar njė fitore madhėshtore ndaj Norvegjisė nė Osllo, duke e kthyer ėndrrėn pėr njė kualifikim tė mundshėm nė botėrorin e ardhshėm nė Brazili 2014. Ishte Hamdi Salihi me njė supergol nė minutėn e 67-tw, pas njė pasimi drejt tij prej gjuajtjes se lirė nga Ervin Bulgu me njė taktikė tė ushtruar apo inventive tė atypėratyshme, i ka dhėnė tri pikė tė arta Shqipėrisė, ndaj Norvegjisė favorite. Rreth tre mijė tifozė shqiptarė me flamuj kombėtar, me shqiponje, me plisa kombėtar dhe me aty kėtu flamurin e Kosovės i kanw dhwnw shkėlqim fitores sw kombwtares.
Fitoren me tifozėt kuq e zi e kanė festuar i gjithė stafi i kombėtares nė fushėn e lojės.

Fitorja ėshtė arritur pavarėsisht se nė 7 minutat e fundit kombėtarja luajti me njė lojtar mė pak, pas pėrjashtimit tė Lilės, pas kartonit tė dytė tė kuq. Gjyqtari, njė hilegji edhe nė lojėn me Bosnjėn nė Zenicė pėr kualifikimet e evropianit, ėshtė munduar ta ndikojė rezultatin, por edhe sulm dhe mbrojtja norvegjeze janė treguar tė dobėta. Shqipėria ka luajtur lojė tė bukur dhe sulmuese, ndėrsa ėshtė dalluar nė mesfushė, futbollisti i ri i kombėtares nga Kosova, Migen Basha qė luan me Torinon.

Portieri ishte Etrit Berisha qė ka shkėlqyer me shpėtimin e disa shanseve tė sigurta pėr gol. Nė tėrėsi kombėtarja ka shkėlqyer si asnjėherė tjetėr.

Shqipėria tani radhitet e dyta nė grup sė bashku me Islandėn, qė ka golaverazh tė barabartė, por qė ka fituar nė Shqipėri. Islanda sonte e ka mundur Slloveninė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 22/8/2019, 00:19