Falja: Lirimi i inatit dhe hidhėrimit!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Falja: Lirimi i inatit dhe hidhėrimit!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 22/3/2013, 23:41Gati secili nga ne ėshtė lėnduar nga veprimet apo fjalėt e dikujt. Ndoshta nena juaj ju ka kritikuar aftėsitė tuaja si prind, kolegu juaj ka braktisur njė projekt qe keni nisur bashke apo bashkėshorti juaj ju ka tradhtuar. Kėto plage mund t’u lėnė me ndjenja zemėrimi, inati dhe hakmarrje pėr njė kohe te gjate, por nėse nuk praktikon faljen atėherė mund te jeni ju qe do te paguani. Duke pėrqafuar faljen ju gjithashtu mund te pėrqafoni paqen, shpresėn, gėzimin dhe kėnaqėsinė. Mendo pak se si falja ju ēon ne rruge te mirėqenies fizike, emocionale dhe shpirtėrore.

Ēfarė ėshtė falja?
Ne pėrgjithėsi falja ėshtė vendimi qe te lirosh (harrosh) inatin dhe mendimet e hakmarrjes. Vepra qe te ka ofenduar apo lėnduar mundet qe gjithmonė te mbetet pjese e jetės suaj, por falja e zbut peshėn e saj mbi ty dhe ju ndihmon te fokusoheni ne pjesėt e tjera pozitive te jetės suaj. Falja gjithashtu mund t’ju shpie edhe drejt ndjenjės se mirėkuptimit, dhembshurisė dhe dashurisė ndaj ati/asaj qe te ka lėnduar. Te falesh nuk do te thotė se duhet ta mohosh pėrgjegjėsin e personit qe te ka lėnduar dhe aspak nuk e minimizon apo arsyeton keq bėrjen (veprėn e keqe te tij/saj). Ju mund ta falni personin pa e ekzekutuar veprėn. Falja sjell atė qetėsi qe ju ndihmon te vazhdoni jetėn pėrpara.

Ēfarė fiton kur fal dike?
Te falesh ėshtė te lirosh inatin dhe hidhėrimin e kėshtu ti shtrosh udhėn dhembshurisė, mirėsisė dhe qetėsisė ne jetėn tuaj.

Te falurit (falja) te shpien te keni:
Marrėdhėnieve te shėndosha
Mirėqenie me te mire shpirtėrore dhe psikike.
Me pak ankth, stres dhe armiqėsi
Shtypje te ulet te gjakut
Me pak simptoma depresioni
Rrezik me te vogėl te abuzimit me alkool dhe substanca narkotike

Pse ėshtė aq e lehte te mbash inat?
Kur lėndohesh nga dikush qe e doni dhe i/e beson, ju zemėroheni, hidhėroheni dhe hutoheni. Nėse ju ndodhin ngjarje dhe situata nga te cilat jeni lėnduar, inati i mbushur me fyerje, hakmarrja dhe armiqėsia vene rrėnjė tek ju. Nėse lejon qe ndjenjat negative te mundin ato pozitive, ju mund ta gjeni veten te pėrpirė nga vet ndjenja e padrejtėsisė dhe hidhėrimit tuaj.
Cilat janė efektet negative te mbajtjes se inatit?
Nėse je mos falės, ju do te paguani shtrenjte duke e sjell zemėrimin dhe hidhėrimin ne ēdo marrėdhėnie dhe pėrvoje te re. Mund te filloni te keni ankthe dhe depresion. Mund te ndjeheni sikur jetės tuaj i mungon qėllimi dhe domethėnėsja, ose je ne dyshime me besimet e tua shpirtėrore. Mund te humbėsh lidhjet e vlefshme dhe shėndosha me te tjerėt, te afėrm dhe miq te vjetėr.

Si te arrije te fal?
Falja ėshtė pėrkushtim ndaj procesit te ndryshimit. Pėr te filluar, ti mund te:
Konsiderosh vlerėn e faljes dhe rendėsin e saj ne jetėn tuaj dhe kohės se tashme.
Reflekto mbi faktet e situatės (ngjarjes), si ke reaguar dhe si ky kombinim ngjarjesh ka ndikuar ne jetėn tuaj, shėndetin dhe mirėqenien.
Kur te jesh i/e gatshėm, ne mėnyrė aktive zgjedh te falesh personin qe te ka lėnduar.
Largohu nga roli si viktime dhe liro kontrollin dhe fuqinė qe situata dhe personi qe ju ka lėnduar ka pasur ne jetėn tuaj.
Kur te lirosh inatin (zemėrimin), ju nuk do te ndjeheni e lėnduar. E ndoshta edhe do te gjeni mirėkuptim dhe dhembshuri.

Ēfarė ndodhe nėse nuk mund te falesh dike?

Falja mund te jete e vėshtirė, veēanėrisht kur personi qe ju ka lėnduar nuk e pranon apo nuk flet pėr pendimin e tij/saj. Nėse keni ngecur kėshtu, konsidero situatėn nga pikėpamja e atij apo asaj. Pyet veten pse ai apo ajo po sillet kėshtu. Ndoshta edhe ti do te reagoje ngjashėm po te pėrballeshe me te njėjtėn situate. Gjithashtu, provo te zgjerosh pikėpamjen e botes. Prano dhe prit se here pas here do te kesh gjera te tilla nga njerėz ne jetėn tuaj. Ndoshta bene mire te reflektosh pak ne ato momente kur edhe ti ke lėnduar te tjerėt dhe ne ato momente kur dikush ju ka falur. Mund te jete e dobishme dhe ndihmuese te mbash ditar, besh lutje apo meditosh – apo flasėsh me ndonjė person qe i beson dhe ke pare qe ėshtė i kuptueshėm, si lider shpirtėror, psikolog apo edhe shok ose familjar i juaj.

A garanton falja pajtimin?

Nėse njė ngjarje lėnduese pėrfshinė dike, marrėdhėniet me te cilin ju ndryshe i vlerėsoni, falja mund tju pajtoj. Por kjo nuk ndodh gjithmonė. Pajtimi mund te jete i pamundur nėse keqbėrėsi ka vdekur ose nuk dėshiron te komunikoj me ju. Ne raste te tjera, pajtimi nuk ėshtė hapi me i mire. Por falja ėshtė e mundshme edhe nėse pajtimi nuk ėshtė i mundur.

Ēfarė ndodhe personin qe po fal nuk ndryshon?

Qėllimi i faljes nuk do te thotė te besh personin te ndryshoj veprimet e tij apo saj. Mendo pėr faljen se si mund te ndryshoj jetėn tuaj – duke te sjell qetėsi, lumturi dhe shėrim shpirtėror dhe emocional. Falja largon forcėn qe personi tjetėr vazhdon te ushtroj mbi jetėn tuaj.

Ēfarė ndodhe nėse jam unė ai qe i duhet falja?

Hapi i pare ėshtė te vlerėsosh dhe pranosh te kėqijat qe i ke bere dhe se si ato te kėqija kane ndikuar tek te tjerėt. Ne te njėjtėn kohe, mos e gjyko veten ashpėr. Njerėz jemi te gjithė gabojmė. Nėse vėrtet pendohesh pėr diēka qe ke thėne apo bere, mendo ta pranosh kėtė ndaj atyre qe i ke lėnduar. Kėrko falje dhe trego qe je penduar pa dashur te besh arsyetime. Mos harro se nuk mund ta shtysh e bindesh dike qe te fal. Te tjerėt duhet te arrijnė te falin sipas kohės dhe bindjes se tyre. Te fal apo nuk te fal, pėrkushtohuni te trajtosh te tjerėt me respektin qe do te dėshiroje ndaj vetes.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 11:58