Pse vazhdimisht mė lėnė?

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Pse vazhdimisht mė lėnė?

Mesazh nga Vizitor prej 21/3/2013, 07:35Ndonjėherė me gjasė e pyet veten pse dashuritė tė zgjasin kaq shkurt dhe personi qė braktiset vazhdimisht je ti nuk ėshtė se nuk ke shanse, bile mund tė kesh edhe tepėr, por assesi nuk tė shkon ndoresh qė ta kesh njė lidhje tė qėndrueshme
Tanimė je lodhur duke e pyetur veten se ku je duke gabuar. Ne nuk kemi ndonjė zgjidhje magjike pėr kėtė problem, por do tė mundohemi qė tė tė ndihmojmė.

Ēfarė sinjali iu dėrgon djemve?
Shpesh mund tė mos jemi tė vetėdijshėm, por qėndrimi ynė flet shumė pėr ne. Nė takimin e parė nė hollėsi tregon sesi tė ka lėnė i dashuri paraprak, i thua djalit me tė cilin ke dalė se tė gjitha shoqet tua kanė lidhje tė mira, e ty nuk tė prinė e mbara, apo ia bėn me dije rregullat tua tė sjelljes nė lidhje?

Temat e tilla serioze assesi nuk janė pėr takim tė parė, ngase mund tė lėsh pėrshtypjen e njė vajze tė mjerė, e cila ėshtė nė kėrkim tė njė tė dashuri me ēdo kusht. E, djemtė nuk i pėlqejnė aspak vajzat e tilla. Duhet doemos qė ta ndryshosh qėndrimin tėnd negativ, por edhe kėndvėshtrimin e gjėrave. Mund tė mendosh edhe kėshtu: mė mirė ėshtė qė filani tė ka lėnė menjėherė, meqė kėshtu nuk ke humbur kohė me tė. Mendo edhe a ka ngjashmėri midis atyre personave qė tė kanė lėnė.

Puno nė ngritjen e vetėbesimit
Rikujtoji tė gjitha vetitė tua tė mira, pėr ēka ndokush do tė donte tė ishte me ty. Nėse nuk tė kujtohet shumėēka, atėherė ka tė ngjarė qė problemi qėndron te ti, pėr shkak se nuk ke mendim tė mirė pėr veten tėnde.

Mos i ul kriteret vetėm qė tė jesh nė lidhje me ndokėnd. Nėse dėshiron njė lidhje tė qėndrueshme dhe tė lumtur, mos prano qė tė bėsh kompromise tė shumta. Kurrė mos e humb shpresėn. Edhe pse mund ta kesh pėrshtypjen se nuk ke fat nė dashuri, mos harro se gjithēka mund tė ndryshojė sa ēel e mbyll sytė. /Telegrafi/


    Ora ėshtė 26/5/2018, 02:25