Pėrse janė meshkujt kaq tė fiksuar pas gjoksit femėror

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Pėrse janė meshkujt kaq tė fiksuar pas gjoksit femėror

Mesazh nga Vizitor prej 11/3/2013, 11:27Ka qenė dhe mbetet e vėshtirė pėr shkencėtarėt qė tė shpjegojnė saktėsisht kuriozitetin e meshkujve pėr gjoksin e femrave. Njė teori e re pretendon ta ketė gjetur kėtė sekret.
Larry J. Young, profesor psikiatėr nė Universitetin Emory, i cili studion bazėn neurologjike tė sjelljeve shoqėrore mendon se njerėzit e shfrytėzojnė qarkun e neuroneve, qė fillimisht u zhvillua pėr tė forcuar lidhjen mes nėnės dhe fėmijės gjatė ushqimit me gji, pėr tė forcuar lidhjen mes meshkujve dhe femrave.

E vėrteta ėshtė se meshkujt i pėlqejnė fėmijėt, por e dashurojnė gjoksin. Gjatė kohės qė nėna ushqen me gji fėmijėn, gjoksi i saj stimulohet duke ndryshuar formė. Ky proces neurokimik ka si qėllim tė rrisė pėrqendrimin dhe vėmendjen e nėnės tek fėmija i saj.

Studimet e viteve tė fundit kanė treguar se tek njerėzit, ky stimulim i ndryshimit tė gjoksit nuk ndodh vetėm nė ēastin e ushqimit tė fėmijėve. Kur njė partner prek apo ngacmon gjinjtė e femrės, ky veprim shkakton ēlirimin e njė hormoni polipeptid, i cili sekretohet nga gjėndra e hipofizės dhe qė shkakton kontraktime nė mitėr ose nxjerrje qumėshti. Nė kėtė rast vėmendja e femrės pėrqendrohet jo mė tek fėmija, por tek partneri duke forcuar dėshirėn e saj seksuale pėr kėtė person.

Arsyeja se pėrse meshkujt janė kaq tė tėrhequr nga gjoksi shpjegohet me faktin se ky veprim shkakton tek femrat njė ndjenjė afėrsie pėr partnerin, duke e bėrė atė mė tė dėshirueshėm. /Telegrafi/


    Ora ėshtė 15/7/2018, 21:11