Si t’ia bėni qė tė funksionojė lidhja

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Si t’ia bėni qė tė funksionojė lidhja

Mesazh nga Vizitor prej 5/3/2013, 14:19Njė nga pyetjet mė tė zakonshme qė dėgjojmė: "Si ta bėjmė tė funksionojė lidhja jonė?" Pėrgjigjet janė tė komplikuara, tė ndryshme. Por, kėto zakonisht pėrsėriten pėr shkak se funksionojnė. Me kėtė, nė mendje ne kemi mbledhur disa klishe, qė nė fakt zbulojnė kėshilla tė vėrteta dhe tė thjeshta pėr njė marrėdhėnie tė lumtur.
Dashuria pėrrallore ėshtė vėshtirė tė gjendet. Ja disa kėshilla qė ta mbani lidhjen tuaj tė shėndetshme dhe tė lumtur.

Ndryshimi shton kėnaqėsinė
Studimet kanė treguar se mungesa e ndryshimit dhe monotonia mund tė ndikojnė nė pakėnaqėsi nė njė lidhje. Nėse provoni diēka tė re si vizita e njė restoranti tė ri apo njė udhėtim nė njė vend tė panjohur, mund t'ju bėjnė tė afroheni mė shumė.

Kujdesuni pėr sjelljet tuaja!
‘Ju lutem’, ‘Faleminderit’ dhe ‘S'ka pėrse’ mund tė ndikojnė qė partneri juaj tė kujtohet se ju e doni dhe e respektoni atė.

Gjeni njė aktivitet tė pėrbashkėt!
Njė sport apo njė aktivitet qė u pėlqen tė dyve (jo, shikimi i TV-sė nuk pėrfshihet kėtu), duke e bėrė atė prioritet nė marrėdhėnien tuaj, mund tė ndikojė pozitivisht. Mund tė ngisni biēiklete, tė dilni nė vrap, apo diēka tjetėr, me tė cilėn kėnaqeni tė dy.

Luftoni me tė drejtė!
Nė mėnyrė qė tė keni argumente produktive, mbani kėto rregulla nė mend. Mos e quani atė me emra tė ndryshėm. Nėse gjėrat bėhen vėrtet keq, ndaloni argumentimin. Lejoni tjetrin qė t'i mbarojė fjalitė e tij. Mos filloni diskutime kur jeni i/e zemėruar. /Telegrafi/


    Ora ėshtė 21/4/2018, 13:38