Xhelozia mashkullore dhe femėrore janė tė ndryshme!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Xhelozia mashkullore dhe femėrore janė tė ndryshme!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 28/2/2013, 18:29Xhelozia mashkullore dhe femėrore janė te ndryshme, ne fakt, e themi shpejt "jam xheloze", por perse jemi xheloze dhe perse meshkujt janė dhe ata ne mėnyrėn e tyre, e keni pyetur ndonjėherė veten? Diferenca ėshtė e rėndėsishme mes xhelozisė mashkullore dhe asaj femėrore, meshkujt e lidhin xhelozinė me seksin ndėrsa femrat me ndjenjat. Kėshtu si dhe ne aspekte te tjera te njė marrėdhėnieje ne ēift, edhe pėr xhelozinė vlen i njėjti princip, ku femrat shohin anėn motive, ndėrsa meshkujt anėn seksuale.

Frika me e madhe e femrave xheloze ėshtė ajo qe partneri i tyre mund te pėrfshihet nga njė marrėdhėnie tjetėr sentimentale. Pėr meshkujt, frika me e madhe ėshtė mundėsia se partnerja e tyre mund te ketė njė marrėdhėnie tjetėr seksuale. Sipas shkencėtarėve xhelozia mashkullore dhe femėrore kane motivime te ndryshme pėr shkaqe evolutive. Nėse meshkujt xheloz janė me shume te shqetėsuar pėr anėn seksuale duke menduar njė pabesi te mundshme nga partnerja ėshtė sepse ne instinktin e tyre ndodhet ne sigurinė seksuale. Femra, shohin ne partnerin e tyre njė figure te pėrvetėsuar, atė qe kujdeset pėr to dhe pėr familjen e ardhshme, prej kėtej rrjedhe dhe frika e ndarjes. Kėshtu qe te jesh xheloz dhe te jesh xheloz ne mėnyrė te ndryshme dhe pėr arsye te ndryshme ėshtė diēka qe i pėrket te dy gjinive. Por atėherė kur pyesim veten a mund ta kontrollojmė xhelozinė pėr pare duhet te mendojmė. a mund te fitojmė kundėr instinktit? /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Xhelozia mashkullore dhe femėrore janė tė ndryshme!

Mesazh nga Burrelsja prej 1/3/2013, 14:36

shyqyr zotit qe sjam natyr xhelozje

    Ora ėshtė 17/10/2018, 09:12