Pse femrat i kane gjithmonė kėmbėt dhe duart tė ftohta?

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pse femrat i kane gjithmonė kėmbėt dhe duart tė ftohta?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 28/2/2013, 11:44“Duar te ftohta, zemėr te ngrohte” apo “Kush i ka duart te ftohta ėshtė me e sinqerte.” - thonė disa shprehje. Ne fakt kėmbėt dhe duart e ftohta janė te shpeshta tek femrat. Ne 1998 njė studim ka treguar se temperatura trupore e femrave ishte ne pėrgjithėsi me e lart e se ajo e meshkujve. Nga ana tjetėr, temperatura e duarve ishte goxha me e ulet.

Cila ėshtė arsyeja qe duart dhe kėmbėt qėndrojnė te ftohta? Shkaqet janė te shumta. Njė qarkullim jo i mire i gjakut mund te jete njeri prej tyre. Kur bėn ftohte, trupi ngroh me shpejt organet jetėsore dhe me pas duart dhe kėmbėt.

Njė tjetėr arsye mund te jete sindroma Raynaud, ne rastet e stresit apo te ftohtit te madh. Personat qe vuajnė nga ky problem i kane duart dhe kėmbėt me te bardha.

Hormonet mund te jene gjithashtu njė shkak. Gjate ciklit menstrual, niveli i estrogjenit ngrihet dhe ulet pėr shkak te temperaturave.

Se fundmi, janė muskujt dhe dhjami ato qe mund te ndikojnė ne ftohjen e duarve dhe kėmbėve. Ne pėrgjithėsi femrat kane me pak sasi dhjami dhe muskuj ne trup, prandaj ato e ndiejnė me shpejt te ftohtin. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 11:51