Edhe zemra “e thyer” dhemb!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Edhe zemra “e thyer” dhemb!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 28/2/2013, 11:36Edhe pse me shprehjen “zemėr thyer” mė shpesh e hasim nė romanet dhe filmat plot me dashuri, kardiologėt theksojnė se kjo gjendje edhe ekziston. Quhet edhe kardiomiopatia stresuese, ndėrsa qė e shkakton stresi intensiv, shumė adrenalinė apo ndonjė ngjarje e dhimbshme emocionale. Tek shumica e tė prekurve nga kjo sindromė shfaqet pikėllim dhe depresion.

Ndarja apo ndonjė ndodhi e dhimbshme, qoftė nė dashuri qoftė nė familje, ndikojnė nė ndalimin e ndjenjės sė ngrohtėsisė, prandaj, nė vend tė hormoneve tė lumturisė, dipaminės dhe endorfinės, organizmi fillon tė sekretojė hormonet e stresit, adrenalinė dhe kortizol, duke shkaktuar mė shumė simptoma tė “zemrės sė thyer”.

Hulumtuesit nga Universiteti “John Hopkins” kanė vėrtetuar se pikėllimi i tepėrt mundet tė shkaktojė dhimbje tė ngjashme me sulmin nė zemėr. Kjo gjendje patologjike ėshtė quajtur kardiomiopati stresuese apo sindroma e zemrės sė thyer. Ngjarjet e dhimbshme sė pari shkaktojnė probleme emocionale, tension dhe shumė stres, qė gradualisht drejtojnė kah “sindroma e zemrės sė thyer”.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 18/2/2019, 19:41