A jeni tė varur nga telefoni celular…?

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje A jeni tė varur nga telefoni celular…?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 20/2/2013, 10:15Harrojini pėr disa ditė telefonat tuaj celularė/telefonat e menēur, ėshtė motoja e njė aksioni botėror qė ka nisur mė 6 shkurt nė Francė. Sipas organizatorėve tė kėsaj fushate – e trembėdhjeta me radhė – nė botė ėshtė rritur ndjeshėm numri i njerėzve qė lėngojnė nga sėmundja e “adikfonisė”…
Organizatorėt shpjegojnė se – tė lėsh telefonin nė shtėpi – nuk do tė thotė tė shkėputėsh lidhjet me botėn, pėrkundrazi, ėshtė mėnyrė pėr t’u kthyer nė realitet.

Termin “Adikphonia” (varshmėri ndaj telefonit celular) e ka futur nė pėrdorim shkrimtari francez Phil Marso. Ndėrkaq, nė botėn e mjekėsisė kjo sėmundje - ose njė e ngjashme – njihet me emrin nomofobi (Nomophobia).
Njerėzit qė vuajnė nga kjo ‘sėmundje’, pėrshkruhen si persona me ērregullim psikik, tė cilėt – nėse humbasin telefonin celular – pėrjetojnė frikėn se mund tė mbeten tė izoluar nga pjesa tjetėr e botės.
Ekspertėt shpjegojnė se e gjithė jeta e njeriut modern ėshtė shndėrruar nė telefon celular; brenda tij ai i ka kontaktet, lidhjet dhe internetin. Dhe, nėse njė person bėhet i varur nga telefoni i tij celular, atėherė te ai shfaqet paniku se mund ta humbasė atė.

Ēdo ditė e mė shumė po shėnohen raste kur njerėzit, tė cilėve ua kanė vjedhur telefonin celular, bėhen depresivė. Madje, personat e gjeneratės sė re u drejtohen psikologėve dhe ekspertėve tjerė.Krahas varėsisė psikologjike, te disa persona ka filluar tė shfaqet edhe varshmėria fiziologjike ndaj telefonit celular. Disa njerėz hanė, shėtisin, e madje edhe flenė me telefon celular afėr dorės – dhe po ky aparat i zgjon edhe nga gjumi. Ekspertėt bėjnė thirrje qė tė mos harrohen edhe pasojat e mundshme negative nga rrezatimi qė lėshojnė telefonat celularė derisa ne flasim me ta./zeriinfo/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: A jeni tė varur nga telefoni celular…?

Mesazh nga Vizitor prej 20/2/2013, 10:22

JO, me duhet ta mbaj me vehte, por e pėrdo vetėm kur s'kam zgjidhje tjetėr...
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: A jeni tė varur nga telefoni celular…?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 20/2/2013, 10:26

Ylli shkruajti:JO, me duhet ta mbaj me vehte, por e pėrdo vetėm kur s'kam zgjidhje tjetėr...

Dhe unė si ty ...E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: A jeni tė varur nga telefoni celular…?

Mesazh nga Vizitor prej 20/2/2013, 10:34

@LePuRuShJa shkruajti:
Ylli shkruajti:JO, me duhet ta mbaj me vehte, por e pėrdo vetėm kur s'kam zgjidhje tjetėr...

Dhe unė si ty ...

Kemi ca gjėra tė pėrbashkėta ne dy!
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: A jeni tė varur nga telefoni celular…?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 20/2/2013, 10:45

Po pra ... Kemi ca ...E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: A jeni tė varur nga telefoni celular…?

Mesazh nga Vizitor prej 20/2/2013, 11:17

Ama ca gjėra tė vockla fare hahhahaaa

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: A jeni tė varur nga telefoni celular…?

Mesazh nga Burrelsja prej 21/2/2013, 17:11

jo pasi skam cel
avatar
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje Re: A jeni tė varur nga telefoni celular…?

Mesazh nga Princesha... prej 30/5/2014, 14:56

Jo Asnjeher
Sponsored content

Buzqeshje Re: A jeni tė varur nga telefoni celular…?

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 18/6/2018, 22:45